خانه / مرتع ومرتعداری / اصطلاحات مرتعداری
اصطلاحات مرتعداری

اصطلاحات مرتعداری

ککشتزار – چرا گاه : اراضی ایکه به طور منظم پس از هر چین مورد چرا قرار می گیرد

مراتع(Rangelands):مناطقی¬اند که دارای گیاهان بومی- اغلب گیاهان علفی (یکساله) و گیاهان چوبی- و مناسب برای چرای علوفه و چرای سرشاخه¬ها توسط دام¬های اهلی شده و حیات وحش، هستند. مراتع به طور طبیعی برای کشت و کار کشاورزی متمرکز(فشرده) مناسب نیستند.

علوفه (Forage): در برگیرنده تمام گیاهان علفی و گیاهان چوبی است که به عنوان غذای حیوانات چراکننده(از علوفه و سرشاخه) است.
چرای علوفه(Grazing) : مصرف علوفه توسط دامها یا حیات وحش است، در حالی که چرای سرشاخه ها(Browsing) مصرف شاخ و برگ و سرشاخه های خوراکی مربوط به گیاهان چوبی است.
شمار مناسب دام(Stocking rate) :
میزان زمین اختصاص یافته به هر واحد دامی در طی یک دوره چرایی است. یک واحد دامی(Animal unit) یک گاو بالغ(۱۰۰۰پوندی) یا معادل آن است که بر مبنای متوسط علوفه مصرفی روزانه ۲۵ پوند ماده خشک است.
استقرار مناسب دام(Proper stocking) :مربوط به جایگیری تعداد مناسب حیوانات در یک منطقه به منظور رسیدن به استفاده مناسب در پایان یک دوره چرایی معین است.
استفاده مناسب(Proper use) : مربوط به مقدار و زمان بندی مصرف علوفه است که می تواند وضعیت مرتع را برای رویش سال جاری، حفظ کند یا بهبود بخشد. همچنین استفاده مناسب شامل بررسی دقیق اینکه، چگونه استمرار مقدار و زمان بندی مصرف علوفه بر سایر منابع مرتعی تأثیر گذار خواهد بود می باشد.
مدیریت چرا Grazing Management:در اجرای صحیح عملیات مدیریت چرا، دام ها برای برآوردن هدف انتخاب شده، به کار برده می شوند(مانند تولید گوشت، شیر یا پوست) و همچنین در روشی که تأثیر مخالفی بر دیگر کاربری های اراضی ندارد. مدیریت چرای نامناسب می تواند منجر به تخریب مرتع شود. هدف مدیریت چرا، رسیدن به حداکثر سطح تولیدات دامی است، در حالی که به طور همزمان حفاظت یا اصلاح وضعیت مرتع نیز صورت می گیرد. مدیریت چرا مبتنی بر اصول زیر است:
۱) مراتع باید با تعداد مناسب واحدهای دامی پر شوند.
۲) دام ها باید فقط در طول فصل مناسب، چراکنند.
۳) دام ها باید به طور مناسب در مرتع، توزیع شوند.
مراتع باید با نوع دامی که بهترین مناسبت را با مرتع بخصوصی دارد، پر شوند.
توزیع دام Livestock Distribution:این امر با کنترل جا به جایی، تمرکز، یا به هنگام ضرورت حذف دام ها، صورت گرفته که برای مدیریت مرتع اعمال می شود. توزیع مناسب دام ها در مرتع به منظور بهبود کل تولیدات دامی می تواند صورت گیرد، از طریق:
۱) توزیع قطعات نمک و لیسیدنی های معدنی در بخش های مختلف مرتع به منظور تشویق استفاده دام ها در مناطق دورتر از منابع آب
۲) توسعه آب در مناطقی که آب در استفاده دام ها از منابع علوفه ای موجود ایجاد محدودیت می کند
۳) گله داری دام ها، که طی آن حیوانات به مناطق علوفه ای مختلف منتقل می شوند بدون اینکه فزون چرایی در هر بخش مرتع رخ دهد
۴) استفاده از نرده ها و حصارها
کنترل توزیع دام ها و زمان بندی و طول مدت استفاده مرتع به وسیله دام ها از راه چارچوب سیستم چرای مورد استفاده، به دست می آید. اجرای صحیح سیستم های چرایی برنامه ریزی شده، مبنایی برای نیل به توزیع مناسب دام ها و مدیریت صحیح مرتع، تلقی می شود.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا