خانه / جنگلداری -درخت شناسی / مالکیت جنگل‌ها واگذار شدنی نیست
مالکیت جنگل‌ها واگذار شدنی نیست

مالکیت جنگل‌ها واگذار شدنی نیست

اورنگی درباره کشت زیراشکوب جنگل (که یکی از عوامل تهدید‌کننده رویشگاه‌های جنگلی به‌ویژه رویشگاه‌های زاگرسی محسوب می‌شود)، تصریح کرد: شش میلیون هکتار جنگل‌های زاگرسی در عرصه‌ای به وسعت ۳۰میلیون هکتار گسترده است که در این پراکنش، ۸۰۰هزار هکتار مستثنیات مردم وجود دارد، بر همین اساس، حاشیه‌نشینان جنگل در این اراضی زراعت دیم را دنبال می‌کنند.

با وجود این، ما تلاش می‌کنیم با تشویق و ترغیب حاشیه‌نشینان جنگل، نوع بهره‌برداری و حضور آنها متناسب و سازگار با اکوسیستم جنگل باشد تا از این طریق تخریب‌ها به حداقل ممکن برسد. وی درباره استفاده از بذربلوط‌ها که با توجیه تأمین علوفه مطرح شده بود، گفت: در هر هکتار از رویشگاه‌های زاگرسی ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم بذر بلوط تولید می‌شود که با توجه به دانه‌زاد بودن رویشگاه‌های بلوط اصرار ما آن است که این دانه‌ها در جنگل باقی بمانند تا احیای جنگل با مشکل مواجه نشود.

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع درباره واگذاری جنگل به دامداران و حاشیه‌نشینان گفت: براساس قانون، واگذاری جنگل اعم از عرصه و اعیان ممنوع است و سازمان جنگل‌ها حتی با واگذاری منافع جنگل هم مخالف است. به گفته وی، در برنامه پنجم توسعه احکامی مرتبط با منابع طبیعی وجود دارد که سازمان جنگل‌ها و مراتع مکلف به رعایت این احکام است. طرح ساماندهی جنگل‌نشینان که تا پیش از تدوین برنامه پنجم توسعه تحت عنوان طرح «خروج دام از جنگل» مطرح بود نیز همچنان در دستور کار قرار دارد اما در حال حاضر به‌دلیل کمبود اعتبارات، این طرح با مشکل مواجه شده است.

 

اورنگی درباره طرح جامع منابع طبیعی که هم‌اکنون در مجلس در دست بررسی است، گفت: این طرح، طرح نمایندگان مجلس است و دولت هنوز لایحه مربوطه را به مجلس ارائه نکرده است. این طرح در واقع تلفیقی از لایحه خاک و طرح منابع طبیعی است و مواضع سازمان جنگل‌ها درباره این طرح از طریق دولت منعکس شده است. نکته در خور تامل اینکه به گفته وی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طرح جامع منابع طبیعی، تعیین تکلیف اراضی تصرف شده توسط متجاوزان را به قبل از سال ۶۵کاهش داده‌اند بدین‌ترتیب اراضی تصرف شده بعد از سال ۶۵مشمول این طرح نمی‌شوند و از اراضی تصرف شده بعد از سال۶۵ بی‌چون و چرا خلع ید می‌شود. ضمن آنکه برای اراضی تصرف شده تا سال۶۵ هم تحت هیچ شرایطی سند مالکیت به نام متجاوزان صادر نمی‌شود و در هر صورتی مالکیت عرصه‌ها متعلق به دولت است.

تلاش برای مهار پدیده خشکیدگی بلوط‌ها

وی درباره طرح توسعه کشاورزی در دو میلیون هکتار که از سوی رئیس‌جمهور مطرح و ابلاغ شده است، گفت: براساس بررسی‌های صورت‌گرفته، صرفا امکان واگذاری ۳۰۰هزار هکتار اراضی برای توسعه کشاورزی وجود دارد که این اراضی عمدتا اراضی زیرشبکه سدها و کانال‌های زهکشی و آبیاری است. به گفته وی، از اجرای این طرح تاکنون ۴۷هزار هکتار برای توسعه کشاورزی واگذار شده است.

اورنگی درباره پدیده خشکیدگی بلوط‌ها هم یادآور شد: برای مقابله با این پدیده که برای نخستین بار در سال۸۸ وقوع آن گزارش شد با کارشناسان داخلی، خارجی و نماینده فائو جلسات متعددی داشتیم. طی این جلسات مشخص شد این پدیده در کشورهای آمریکا، ایتالیا، اتریش و مراکش سابقه طولانی دارد. ابتدا تصور می‌شد سه نوع آفت چوبخوار باعث این معضل شده‌اند اما بررسی‌ها نشان داد این آفات عوامل ثانویه هستند. خشکسالی و کم‌رطوبتی عامل اصلی پدیده خشکیدگی است. درپی مشخص‌شدن علت وقوع پدیده خشکیدگی، کمیته‌های تخصصی تشکیل شد و دستورات لازم ازجمله هرس‌کردن و اقدامات بیولوژیکی و مکانیکی برای مقابله با این پدیده به استان‌های درگیر ابلاغ شد. در سال ۹۰هم با وجود تنگناهای مالی، ۱۸میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با پدیده خشکیدگی به هفت استان درگیر اختصاص یافت. وی افزود: در حال حاضر، ۳۰۰هزار هکتار از رویشگاه‌های جنگلی زاگرس مبتلا به خشکیدگی هستند که سازمان جنگل‌ها و مراتع تلاش می‌کند با اقدامات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و دراز مدت در قالب طرح‌های اصلاح وپرورش، آبخیزداری و سایر عملیات بیولوژیکی مانع توسعه این پدیده شود. البته این کار نیاز به حمایت همه دستگاه‌ها و نهادها دارد.

علی اوسط منتظری، معاون مناطق مرطوب و نیمه مرطوب سازمان جنگل‌ها هم در این نشست درباره آفاتی که دامنگیر دوهزارهکتار از رویشگاه‌های شمشاد در شمال کشور شده است خاطرنشان کرد: پیش‌تر مناطق آلوده شناسایی و قرنطینه اعلام شد و درپی آن، اقدامات لازم برای کنترل این آفت در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: نخستین گزارش‌های مربوط به شیوع آفات در رویشگاه‌های شمشاد در جنگل‌های شمال مربوط به تابستان گذشته بود که نشان می‌داد برگ درختان شمشاد ریخته است. پس از دریافت این گزارش بلافاصله نیروهای متخصص برای مقابله با این آفت به منطقه اعزام شد و اقدامات بیولوژیکی و مکانیکی برای مقابله با این آفت در دستور کار قرار گرفت. به گفته منتظری این آفت از شرق گیلان به سمت منطقه‌ای از مازندران در حال پیشروی است اما فعلا تغییر فصل مانع گسترش آن شده است.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا