صنوبر

صنوبر

صنوبر از گونه های پربازده و سریع الرشد برای جنگل کاری می باشد. باتوجه به نیاز روزافزون کشور به چوب و فرآورده های آن و محدود بودن منابع جنگلی کشور، توسعه کشت درختان سریع الرشد به ویژه صنوبر به عنوان منبع جایگزین، مانع از تخریب روزافزون جنگل های کشور شده و نیازهای چوبی و سلولزی کشور را تأمین خواهد نمود.

images

در ایران درختان بومی صنوبر شامل چهار گونه: تبریزی (P. nigra)، سپیدار (P. alba)، سفید پلت (P. caspica)، و پده (P. euphratica) می باشند که با توجه به تنوع شرایط آب و هوایی کشور، این گونه ها در اکثر نقاط بطور طبیعی و یا دست کاشت یافت می شوند. علاوه بر این گونه های متعددی از صنوبرهای غیر بومی از کشورهای دیگر وارد شده که در بین آنها، گونه P. deltoides و دورگ P x. eumericana در سطح وسیعی در شمال کشور کشت می گردند. زراعت درختان صنوبر به دلیل توقعات اکولوژیکی اندک و کشت و داشت ساده آن در ایران رونق زیادی داشته و با اهداف تولید چوب، ایجاد بادشکن و حتی استفاده زینتی در مناطق مختلف کشور توسعه یافته است. درختان صنوبر در صنایع عمده مانند کبریت سازی، کاغذسازی، ساخت درب و پنجره، صنایع تخته خرد چوب و تخته فیبر، صنایع جعبه سازی و همچنین تأمین مصارف ساختمانی و سوختی کشاورزان کاربرد دارد.

 

درختانی از تیره بید (تبریزی)و دوپایه می باشند. با چوبی نرم، با تاجی غالباً یک پایه،برگ ها ساده، قلبی یا مثلثی شکل یا پنجه ای، خزان کننده و دارای دمبرگ های بلند (روی شاخه های کوتاه) با آرایشی متناوب.گل ها تک جنسی به صورت شاتون های آویزان (دم گربه ای) غالباً زودرس. میوه کپسول و دارای دانه های کرک دار است، جوانه نوک تیز، فلسی و چسبناک می باشد.

پراکنش صنوبر

پراکنش صنوبر در ایران:

گونه های جنس صنوبر به جز در ناحیه خلیج و عمانی، در تمام مناطق رویشی وجود دارند.

پراکنش صنوبر در جهان:

حدود ۳۰ گونه از این جنس در مناطق معتدل شمالی حضور دارند. فقطPopolus tremula بومی مناطق جنگلی  بوره آل در اسکاندیناوی می باشد و در مناطق دیگر به صورت کاشته شده حضور دارد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

یک نظر

  1. صنوبر | .:: مهندسین مرتع و آبخیزداری ۹۱ ارومیه replica bags

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا