خانه / جنگلداری -درخت شناسی / جنگل های کنار رودخانه ای (Riparian forests)
جنگل های کنار رودخانه ای (Riparian forests)

جنگل های کنار رودخانه ای (Riparian forests)

مناطق پوشیده شده ازدرختان و گیاهان مختلف در حاشیه رودخانه­ها، جنگل­های رودخانه­ای خوانده می شوند. جنگل­های رودخانه ای در هر نوع چشم اندازی پیدا می شوند و متشکل از گیاهان و درختان رطوبت پسند می باشند (Nammin and Decamps, 1997).

5

به عبارت دیگر مناطق پوشیده از درختان و درختچه­ها و سایر گیاهان در امتداد رودخانه­ها، دریاچه­ها و تالاب­ها را تحت عنوان جنگل­های رودخانه­ای طبقه بندی می کنند. این نواحی از چند سانتی متری نزدیک رودخانه تا چند ده متری آن می تواند گسترش یابد. جنگل­های رودخانه­ای از نظر هیدرولوژی، جوامع گیاهی، خاک و توپوگرافی از جنگل­های مناطق همجوار متمایز می­شوند. جنگل­های رودخانه­ای به دلیل دارا بودن ارزش­های چندگانه از اهمیت زیادی برخوردارند (Clary and Both, 1993). چشم انداز جنگل­های رودخانه­ای به دلیل اینکه زیستگاه خشکی به شدت تحت تاثیر محیط های آبی قرار میگیرد از جمله محیط­های بی نظیرند (Malanson, 1993).

به این مناطق اکوتون آبی و خاکی (Nammin and Decamps, 1997) و یا راهرو (corridors) نیز گفته می­شود که زیستگاه­های طبیعی را به وجود می­آورد همچنین حاشیه رودخانه­ها را همانند یک صافی می دانند که برای کنترل جریان انرژی و مواد در محیط عمل می نماید (Forman, 1995) پیچ­های رودخانه باعث کاهش سرعت آب و ثبات ساحل رودخانه می­شود. اکوسیستم جنگل­های رودخانه­ای پیچیده و پویا بوده و دارای ارزش اقتصادی، اکولوژی و اجتماعی متنوعی هستند (Natta, 2003; Ceperley et al., 2010).

اکوسیستم­های جنگل­های رودخانه­ای جز بیوم­ها نیستند که به وسیله اقلیم تعیین شوند بیوم­ها جوامع اکولوژی بسیار بزرگی هستند (Dimmitt, 2000). از ویژگی­های مهم جنگل­های رودخانه­ای ساختار فضایی و ارتباط با اکوسیستم­های اطراف است (Naiman and Decamps, 1997 ). این مناطق معمولاً بیش­ترین تنوع فلورستیکی را در بین اکوسیستم­های خشکی آن داشته (Gregory et al., 1991; Naiman et al., 1993; Mouw and Alaback, 2003) وحتی بسیاری از گونه­های این اکوسیستم­ها هنوز شناخته نشده اند ( (Nilsson et al., 1982). عوامل فیزیوگرافی و شاخص­های رژیم­ سیلابی رودخانه در ترکیب جوامع و وفور گونه­های درختی اهمیت دارند ((Turner et al., 2004. از فاکتورهای مهم در ترکیب و تنوع گونه­های جنگلی کنار رودخانه­ای، شرایط رویشگاهی (همچون عمق ، رطوبت و بافت خاک) است (Whittaker, 1956, 1967; Whittaker and Niering, 1965, 1968; Perry, 1994). تاثیر فاصله از کنار رودخانه بر روی ترکیب آشکوب پایینی جنگل­های رودخانه­ای بیشتر از ساختار جنگل می باشد و الگوهای پاسخ گویی گونه­های مختلف در امتداد گرادیان از کنار رودخانه به داخل جنگل بستگی به سرشت نوری گونه­ها دارد (Haper & Macdoland, 2001) جنگل­های رودخانه­ای بر روی میکرو کلیمای رودخانه­ها و دریاچه­ها تاثیر می گذارند و کیفیت آب را حفظ می کنند و پوشش گیاهی حاشیه رودخانه می تواند نقش بسیار بزرگی در کاهش اثرات منفی آلاینده­هایی که به رودخانه ها و نهرها می ریزند داشته باشند(Sweney, 1993).

جنگل­های رودخانه­ای عملکردهای بسیاری دارند که برجسته ترین این عملکرد ها عبارتند از : ذخیره آب و کمک به کاهش سیلاب، جلوگیری از تبخیر آب، بهبود کیفیت آب از طریق به دام انداختن مواد غذایی و رسوبات، ایجاد سایه بر روی رودخانه و حفظ درجه حرارت برای زیستگاه موجودات آبزی، فراهم کردن پناه و غذا برای پرندگان، فراهم کردن تولیدات مرتعی برای دام ها و سایر حیوانات، همچنین بعضی از این جنگل­ها، جنگل­های تولیدی هستند که می توانند به صورت دوره­ای برداشت شوند و یا می توان به عنوان مناطق تفرجی از آنها استفاده نمود.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا