خانه / جنگلداری -درخت شناسی / آتش سوزی جنگل و دلایل آن
آتش سوزی جنگل و دلایل آن

آتش سوزی جنگل و دلایل آن

آتش خطرناک ترین دشمن جنگل می باشد. یک آتش سوزی محدود نیز همواره خسارات قابل ملاحظه ای را موجب می گردد، بطوریکه ممکن است حتی تخریب نهایی و کلی از آن ناشی شود (پی یر-کوشه، ۲۰۰۳). امروزه سطح وسیعی از جنگل ها بعلت ازدیاد جمعیت به مناطق مسکونی، مراتع و زمین های زراعی تبدیل گردیده است. انسان اولیه به علت نداشتن وسایل لازم جهت توسعه سطح زمین های کشاورزی و مرتع مجبور بود از روش سهل و ساده آتش زدن جنگل استفاده نماید. میزان خسارتی که حریق به جنگل ها وارد می آورد برحسب نوع درختان و محیط متفاوت است. درجه شدت حریق و در نتیجه خسارت وارده در جنگل های سوزنی برگ به مراتب بیشتر از جنگل های پهن برگ می باشد. ولی چون اکثر جنگل های ایران از گونه های پهن برگ تشکیل یافته است، خطر توسعه حریق در آنها به میزان جنگل های سوزنی برگ اروپا و یا جنگل های وسیع سوزنی برگ سایر مناطق دنیاست. ( دکتر ابراهیم عادلی و دکتر علی تخلیشی، ۱۳۵۴) حریق و آتش گرفتن جنگل و مرتع، چه عمد و چه غیر عمد صورت گیرد، باعث از بین رفتن جنگل ها و مراتع می شود و قبل از آنکه توسعه یابد، باید از ایجاد آن جلوگیری شود.

مهمترین موضوع در آتش سوزی دانستن علت بروز آن می باشد. کمبود سطح زمین های زراعتی که باعث محدود شدن میزان درآمد کشاورزان می شود و همچنین نداشتن مرتع جهت تعلیف دام روستاییان جنگل نشین را وادار می سازد که هر ساله با آتش زدن و نابودی به سطح زمین های کشاورزی و مراتع خود بیافزایند و یا در اثر تنک کردن جنگل ها که باعث رویش گیاه در عرضه آن می شود عمل چرای دام را در جنگل بهتر و آسانتر سازند (حریق عمدی)، چوپانان، شکارچیان و چوب برهایی که در عمق جنگل برای گرم کردن خود و طبخ غذا مبادرت به روشن نمودن آتش می کنند گاهی در اثر بی مبالاتی پس از اتمام کار آن را خاموش نمی کنند و در نتیجه ایجاد آتش سوزی می نمایند (حریق غیرعمد)، گاهی از اوقات معتادان به دخانیات ته سیگار و یا کبریت خاموش نشده را به زمین انداخته موجب بروز حریق می شوند، شعله های خارج شده از کوره های زغال، و بی توجهی زغال گیران نیز می تواند باعث آتش سوزی گردد. آتش زدن بقایای محصول در مزارع مجاور جنگل می تواند باعث آتش سوزی جنگل شود. پریدن جرقه از لوکوتیوهای راه آهن که از وسط جنگل عبور می نماید یا از سایر وسایل نقلیه موتوری (مانند اره موتوری و …) و یا دودکش کارخانجات مجاور جنگل، می تواند سبب آتش سوزی در جنگل شود. برخی دیگر از دلایل آتش سوزی به صورت طبیعی می باشند، مانند وقوع آتش سوزی در اثر تخمیر و فعل و انفعالات شیمیایی مواد آلی زمین، گاهی اوقات در اثر صاعقه در جنگل آتش ایجاد می شود.فوران کوههای آتشفشانی نیز باعث حریق شدیدی در جنگل می شود. تابیدن نور خورشید به قطعات ته بطری و شیشه می تواند مانند عدسی (ذره بین) حرارت خورشید را بر روی گیاهان و برگ های خشک مجاور متمرکز و تولید آتش سوزی نماید.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا