خانه / جنگلداری -درخت شناسی / راهکارهای حفاظت از جنگل
راهکارهای حفاظت از جنگل

راهکارهای حفاظت از جنگل

چگونه از جنگل حفاظت کنیم؟؟

با رعایت اصول حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی، به طرق زیر:

–  خودداری از روشن نمودن آتش در جنگل‌ها و مراتع

–  بر حذر کردن کودکان از بازی با کبریت و فندک و روشن نمودن آتش در عرصه‌های منابع طبیعی.

–  خودداری از انداختن ته سیگار روشن و بطری‌های شیشه‌ای در جنگل‌ها و مراتع

–  عدم توسعه باغات، مزارع، تأسیسات و . . . با هدف سودجوئی و تعرض به منابع طبیعی

–  عدم قطع غیرمجاز درختان جنگلی و بوته‌های مرتعی جهت مصارف سوختی، ساختمانی، زراعی و . . .

– عدم چرای بی‌رویه و خارج از ظرفیت مراتع و جلوگیری از ورود دام به جنگل

 – عدم حک یادگاری و کت زدن (زخمی کردن) بر روی تنه‌های درختان

– عدم شخم و شیار در جهت شیب غالب و جلوگیری از فرسایش

–  آموزش اهمیت منابع طبیعی و حفاظت از این منابع به کودکان و نوجوانان ضمن اینکه حفاظت از سطح گسترده منابع طبیعی کشور، بدون حضور و هماهنگی مجدانه نیروهای مردمی امری محال و غیر ممکن می‌باشد. لذا این نیروها می‌توانند به صورت‌های انفرادی، گروهی و یا در قالب تشکل‌های غیر دولتی مانند NGOها و به روش‌های زیر با سازمان ارتباط مستقیم داشته باشند.

–  مشارکت در طرح همیاران طبیعت: در این طرح افراد به صورت انفرادی یا گروهی و با انگیزه‌های غیر انتفاعی و معنوی، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و دفاتر تابعه را در پیشبرد اهداف عالیه که همانا حفظ، احیاء، توسعه و بهره‌برداری مستمر و اصولی از منابع طبیعی می‌باشد یاری می‌نمایند. داوطلبین گرامی می‌توانند به ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها و یا واحدهای تابعه مراجعه نمایند.

همچنین تلفن امداد جنگل و مرتع (۰۹۶۹۶) که در استان‌های کشور به صورت رایگان و شبانه‌روزی اخبار و حوادث از جمله حریق، تخریب، تصرف، قطع غیر مجاز درخت و درختچه و بوته و نهال، قاچاق محصولات جنگلی و مرتعی، شیوع آفات و اراضی گیاهی، چرای غیر مجاز و بیش از ظرفیت در عرصه‌ها و . . . را از هم‌وطنان دریافت و در اسرع وقت نسبت به پیگیری موضوع اقدام می‌نماید.

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا