خانه / مرتع ومرتعداری / مراتع ییلاقی سهند
مراتع ییلاقی سهند

مراتع ییلاقی سهند

 رشته‌کوه سهند به عنوان عروس کوهستان‌های ایران مشهور است. دامنه‌های سرسبز و چشمه‌های روان آن بسیار دل‌نواز هستند. این رشته‌کوه در شمال شهرستان مراغه واقع بوده و بلندترین قله آن جام نام دارد. سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته‌کوه می‌باشند.

چشمه‌ای در قله این کوه وجود دارد که تقدس خاصی برای آن قائلند. قسمت اعظم سهند در سال پوشیده از برف است. شقایق‌های صحرایی و آلاله‌های روییده شده در دامنه‌های این کوه که ازجمله گونه‌های نادر لاله واژگون هستند منظره جالبی را تداعی می‌کند. وجود ۱۸۵ گونه پرنده بومی و مهاجر، وجود پستانداران متعدد و گونه‌های متنوع و نادر گیاهی و آبزی، دامنه سهند و جلگه‌های آن را به زیستگاهی مهم برای حیات‌وحش تبدیل کرده است. کوه سهند علاوه بر جاذبه‌های دیدنی موجب رونق کشاورزی، دامداری و کندو داری در این منطقه شده و سرسبزی قسمت زیادی از آذربایجان شرقی و مراغه مدیون این کوه است. وجود چشمه‌های متعدد در قله و دامنه‌های آن که مشهورترین آن‌ها “قرخ بلاغ، گوموش بلاغی، آغبلاغ، پری بلاغی و گوران بلاغی” است، طراوت و لطافت را به شهرستان مراغه ارمغان داده و موجب سیرابی درختان، باغات و مراتع این شهرستان می‌شود. کوه سهند با   ۱۲۹ هزار هکتار مراتع ییلاقی علاوه بر سرسبزی دارای چمنزارها و گونه‌های گیاهی خوش‌خوراک مثل شبدر و یونجه بوده و دامنه‌های آن مرتع و چراگاه بسیار مناسبی برای دام‌های دامداران، ایلات و عشایر منطقه فراهم کرده است. دامداران منطقه و عشایر استان‌های آذربایجان شرقی و غربی هر سال برای ییلاق گذرانی و تعلیف دام به دامنه‌های کوه سهند کوچ می‌کنند.

6zj9w57vd7xp

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا