خانه / مرتع ومرتعداری / مدیریت چرا در مرتع: ( میزان مدیریت )
مدیریت چرا در مرتع: ( میزان مدیریت )

مدیریت چرا در مرتع: ( میزان مدیریت )

اثرات چرا بر پوشش گیاهی مرتع:

میزان چرای مطلوب به پوشش گیاهی مراتع وابسته است هر چه تعداد دام و مدت زمان چرا متناسب با میزان علوفه موجود مرتع باشد بهره دهی دام و مرتع بیشتر خواهد شد .

 مزایای چرای کم:

اگر دام به نسبت سطحی از مرتع که در اختیار دارد کمتر از حد معمول از علوفه آن تغذیه نماید و مابقی غذای دام از طریق مصرف علوفه خشک تامین شود چرای کم اطلاق می گردد در این حالت به دلیل استفاده بیشتر از علوفه خشک و صرف زمان و انرژی کمتر توسط دام موجب افزایش وزن ، تولید مو و پشم خواهد شد . تغذیه مناسب دام باعث زیاد شدن آبستنی در گله و بیشتر شدن درصد به دنیا آمدن گوساله ، بره ، بزغاله ، بهبود شرایط بدنی و سلامت دام می شود .از دیگر مزایای چرای کم، داشتن کیفیت خوب تولیدات دامی و داشتن علوفه به حد کافی در شرایط خشکی می باشد . همچنین با رشد گیاهان خوش خوراک از میزان گیاهان سمی کاسته شده و خسارت آن نیز کاهش خواهد یافت .

 

 معایب چرای زیاد:

اگر دام به نسبت سطحی از مرتع که در اختیار دارد بیشتر از حد معمول از علوفه آن تغذیه نماید در این حالت با توجه به استفاده کمتر از علوفه خشک و صرف زمان و انرژی بیشتر توسط دام برای پیدا کردن علوفه باعث کاهش وزن و تولید مو و پشم خواهد شد به دلیل تغذیه نامناسب ، درصد آبستنی و تولید مثل کاهش خواهد یافت و روز به روز شرایط بدنی دامها ضعیف شده و کیفیت تولیدات نیز کاهش خواهد یافت . از دیگر معایب چرای زیاد کم بودن علوفه در شرایط خشکی و زیاد شدن گیاهان سمی می باشد که این امر باعث مسمومیت و تلف شدن دامها می شود .

 استفاده صحیح از علوفه مرتع:

برای استفاده مداوم و اقتصادی از مرتع باید در انتخاب تعداد دام دقت کافی به عمل آید تا متناسب با ظرفیت مرتع باشد . اگر تعداد دام بیش از ظرفیت مرتع باشد گیاهان خوش خوراک از بین رفته و تولیدات دامی کاهش خواهد یافت و مرتع ارزش خود را از دست خواهد داد .

کاهش پوشش گیاهی مراتع ممکن است

۱٫ اثر برخورد قطرات باران به خاک را افزایش دهد .

۲٫ بر اثر روان آب به وجود آمده خاک مراتع را شسته و مواد آلی آن را کاهش دهد .

۳٫ سله خاک را افزایش دهد .

۴٫ مقدار نفوذ آب در خاک را کاهش دهد .

 برای جلوگیری از تخریب و نابودی مراتع باید موارد زیر را رعایت کنیم:

۱٫ جلوگیری از چرای زود رس

۲٫ نکندن بوته های مرتعی

۳٫ خوداری از چرای مفرط

۴٫ جلوگیری از ورود دام مازاد به مرتع

۵٫ جلوگیری از سوزاندن بوته های مرتعی

۶٫ رعایت فصل چرا

۷٫ جلوگیری از ورود دام به مراتع قرق شده

۸٫ عدم چرا در مواقعی که خاک مرتع زیاد مرطوب است

۹٫ چرای گیاهان مرتعی بعد از مرحله گل دهی

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا