خانه / آبخیزداری وهیدرولوژی / بیلان آب در جهان
بیلان آب در جهان

بیلان آب در جهان

آب در اقیانوس‌ها:

اقیانوس‌ها انبارهای آب هستند. در اقیانوس‌ها حجم زیادی از آب ”ذخیره شده“ برای مدت بسیار طولانی در چرخه آب در حال چرخش بوده‌است. تخمین زده می‌شود که از کل حجم آب دردنیا به میزان ١،٣٨۶،٠٠٠،٠٠٠ کیلومتر مکعب، حجمی برابر با ١،٣٣٨،٠٠٠،٠٠٠ کیلومتر مکعب در اقیانوس‌ها ذخیره شده‌اند، یعنی حدود ۵/٩۶ درصد از کل حجم آب در دنیا در اقیانوس‌ها می‌باشد. همچنین تخمین زده می‌شود که حدود ٩٠ درصد از کل تبخیر آب موجود در چرخه آب در جهان منشأیی به نام اقیانوس‌ها دارند. برای اینکه حجم‌های گفته شده را بتوانید تجسم کنید باید گفت که حجم اتاق خواب شما حدوداً فقط ٣۶ مترمکعب (٠٠٠٠٠٠٠٣۶/٠ کیلومتر مکعب) می‌باشد. یعنی حجم آب اقیانوس ها تقریبا۶۶۶،۱۶۶،۳۷میلیارد برابر اتاق خواب شماست .

در طی دوره‌های سردتر آب و هوایی در کره زمین، توده‌‌های یخی و یخچال‌های طبیعی افزایش می‌یابند، بنابراین بخش بزرگ‌تری از آب موجود در چرخه آب تبدیل به یخ شده و بخش مایع آن (که همان آب می‌باشد) کاهش می‌یابد. برعکس این اتفاق در سالها و دوره‌های گرم‌تر حادث می‌شود. در طی آخرین دوره یخی حدود یک سوم کره زمین پوشیده از یخ شد و در نتیجه اقیانوس‌ها ١٢٢ متر پائین ‌تر از سطح فعلی بودند. حدود ٣ میلیون سال قبل، وقتی که کره زمین گرم‌تر شد، اقیانوس‌ها ۵٠ متر بالاتر آمدند.

 


آب ذخیره شده در یخ، یخچال‌ها و برف:

توده‌های یخ در اطراف دنیا:آب برای مدت زمان طولانی در یخ، برف و یخچال‌ها به عنوان بخشی از چرخه‌ی آب ذخیره می‌شود. قسمت بزرگی از یخ روی زمین ، حدود ٩٠ درصد، در قطب جنوب قرار دارد و ١٠ درصد آن نیز در گرینلند می‌باشد. در گرینلند ضخامت متوسط یخ حدود ١۵٠٠ متر می‌باشد، اما در برخی نقاط به ۴٣٠٠ متر نیز می‌رسد.

برخی از مشخصات و موارد مربوط به توده‌های یخ و یخچال‌ها:

یخچال‌ها حدود ١٠ تا ١١ درصد کل خشکی‌ها را پوشانده‌اند.

اگر همه‌ی یخچال‌ها امروز آب بشوند، حدود ٧٠ متر ارتفاع آب‌های دنیا افزایش می‌یابد.در طی آخرین عصر یخی ارتفاع آب دریاها ١٢٢ متر پایین‌تر از سطح فعلی بوده‌است و یخچال‌ها بیش از یک سوم سطح خشکی را پوشانده بودند. در طی آخرین دوره‌ی گرما، ١٢۵٠٠٠ سال پیش، ارتفاع آب دریاها ۵/۵ متر بالاتراز سطح فعلی بوده است و حدود ٣ میلیون پیش نیز سطح آب دریاها ۵٠ متر بالاتر بود.حجم آب در یخچال هاتقریبا ۶۶۸،۴۴۴ میلیارد برابر حجم اتاق خواب شماست.

ذخیره‌ی آب شیرین:

یکی از بخش‌های مهمی که در چرخه‌ی آب وجود دارد و برای حیات انسان‌ها ضروری است، آب شیرین موجود بر روی سطح زمین است. جریان آب سطحی شامل نهرها، آبگیر‌ها، دریاچه‌ها، مخازن (دریاچه‌های ساخته دست بشر) و آب شیرین داخل تالاب‌ها هستند.آبهای شیرین به طور نسبی در دنیا کمیاب است.

فقط حدود ٣ درصد از کل آب‌های دنیا آب شیرین هستند و دریاچه‌ها و تالاب‌های آب شیرین در دنیا فقط حدود ٢٩/٠ درصد از آب‌های شیرین در دنیا را تشکیل می‌دهند. ٢۵ درصد از کل آب شیرین در دنیا در دریاچه‌ی بایکال در جنوب سیبری و در روسیه می‌باشد. ٢۵ درصد دیگر آب شیرین در دنیا در دریاچه‌ی بزرگ ( که شامل دریاچه‌های هورون، میشیگان، سوپریور، اری و اونتاریو می‌باشد) در مرز ایالات متحده و کانادا ذخیره شده است. رودخانه‌ها تنها ٠٠۶/٠ درصد از کل آب شیرین در دنیا را شامل می‌شوند. با این شرایط می‌توان تصور کرد که زندگی روی زمین زنده شبیبه فقط یک قطره در یک دیگ است.

زمان مبادله آب : زمانی که طول میکشد که کل آب منبع موجود توسط چرخه آب تخلیه گردد.

اقیانوس ها: ۳۰۰۰ سال

آبهای زیرزمینی: ۵۰۰۰ سال

یخچالها: ۸۰۰۰ سال

اتمسفر: ۹ روز

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا