خانه / آبخیزداری وهیدرولوژی / کم آب ترین نقاط زمین تا سال ۲۰۴۰
کم آب ترین نقاط زمین تا سال ۲۰۴۰

کم آب ترین نقاط زمین تا سال ۲۰۴۰

به نقل از موسسه منابع جهانی (World Resource Institute) تا سال ۲۰۴۰ بسیاری از کشورهای دنیا با معضل کم آبی مواجه خواهند شد.

با تغییر شرایط آب و هوایی مناطق مرطوب، مرطوب تر و مناطق کم آب با بحران بی آبی مواجه خواهند شد. در گزارش این مجله آمده است که تا سال ۲۰۴۰، ۴۴ کشور دچار بحران بسیار شدید آب خواهند شد. از این تعداد ۱۴ کشور در خاورمیانه هستند و از آن میان ۹ کشور شرایط دشوارتری خواهند داشت. این کشورها عبارتند از بحرین، کویت، فلسطین، قطر، امارات متحده عربی، رژیم اسراییل، عربستان سعودی، عمان و لبنان.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طبق گزارش این موسسه این ۴۴ کشور که جز ناامن‌ترین مناطق به لحاظ ذخایر آبی محسوب می‌شوند،  آب مصرفی خود را از محل منابع آب زیرزمینی و نمک‌زدایی آب دریا تأمین می‌کنند. حتی مقامات عربستان سعودی به دلیل نگرانی از کم شدن ذخایر آبی، با واردکردن تقریباً تمامی گندم موردنیاز خود تا سال ۲۰۱۶ در حال برنامه‌ریزی برای حفظ منابع آبی کشورشان هستند. کشورهای دیگری همچون اسپانیا و شیلی نیز به‌احتمال بسیار زیاد تا سال ۲۰۴۰ با بحران پیوسته و شدید کمبود آب مواجه خواهند شد. علاوه بر این انتظار می‌رود که بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۴۰ استونی، آلبانی و بوتسوانا بیش از بقیه کشورها با تشدید بحران آب مواجه می‌شوند که البته این امر به دلیل فشار نامتناسب بر بخش‌های صنعتی، خانگی و کشاورزی است. این کاهش ذخایر آب در سراسر زمین به دلیل بالا رفتن دمای هوا و تغییر الگوی بارش‌های جوی رخ می‌دهد. به‌تازگی نیز سازمان ملل هشدار داده است تا سال ۲۰۳۰ نیمی از مردم جهان با کمبود آب‌ دست‌وپنجه نرم خواهند کرد. این موسسه دولت‌ها را به ارائه طرح‌های ملی مثمر ثمر و توافق جدی بین‌المللی درزمینهٔ شرایط آب و هوایی دعوت می‌کند.

به گفته موسسه منابع جهانی، تقاضا برای آب بر اساس رشد جمعیت یا رشد اقتصادی تعیین می‌شود درحالی‌که منابع آبی تحت تأثیر تغییر شرایط آب‌وهوا و بارش‌های جوی قرار دارند. در ادامه نویسنده مقاله اذعان می‌دارد: بحران شدید آب باعث رقم خوردن شرایطی می‌شود که در آن شرکت‌ها، مزارع و مناطق مسکونی وابستگی شدیدی به منابع محدود آب پیداکرده و در برابر کمترین میزان تغییر در میزان منابع آبی بسیار آسیب‌پذیر باشند. در چنین شرایطی نیز امنیت ملی ذخایر آبی و رشد اقتصادی به راحتی در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا