خانه / اخبار و اطلاعیه / این ویدئو نشان می‌دهد چگونه صحرای آفریقا جنگل آمازون را حاصلخیز می‌کند…
این ویدئو نشان می‌دهد چگونه صحرای آفریقا جنگل آمازون را حاصلخیز می‌کند…

این ویدئو نشان می‌دهد چگونه صحرای آفریقا جنگل آمازون را حاصلخیز می‌کند…

این فیلم ۳ِD که توسط ناسا ساخته شده‌است نشان می‌دهد که خشک‌ترین بیابان جهان چگونه در حاصلخیزی جنگل آمازون نقش مهمی دارد.

Sahara-fertilises

داده‌های ماهواره ای ناسا نشان می‌دهد که چه مقدار از گرد و غبار صحرای بزرگ آفریقا با عبور از ۳۰۰۰ مایل فاصله همه ساله بر روی جنگل آمازون پاشیده می‌شود.

تخمین مقدار این جابجایی توسط دستگاه‌های Cloud-Aerosol Lidar و Infrared Pathfinder Satellite Observation, یا CALIPSO از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۳ صورت گرفته است. با توجه به این اطلاعات میزان این جابجایی گرد و غبار به طور متوسط ۲۷٫۷ میلیون تن گرد و غبار در هر سال بر روی حوزه‌ی جنگل آمازون است. در این ویدئو ناسا با ارائه یک ویدئوی ۳D یا سه‌بعدی سفر این مقدار گرد و غبار را بر فراز اقیانوس اطلس را شبیه‌سازی کرده‌است.                                                                                                                                                          

از این مقدار گرد و غبار یا ریزگرده ۲۲۰۰۰ تن فسفر و سایر مواد مغذی برای گیاهان وجود دارد که به عنوان یک کود عالی برای آنها عمل می‌کند. این مقدار کود عالی از روی یک دریاچه مرده باستانی در صحرای چاد برمی‌خیزد که پر از میکروارگانسیم‌های بیشماری بوده‌است. این مقدار به اندازه مقداری است که همه ساله جنگل آمازون بواسطه باران‌های سالانه از دست می‌دهد و شسته شده و به دریا می‌ریزد. این اطلاعات نشان می‌دهد که چگونه یکی از خشک‌ترین مناطق جهان سهم بسزایی در سرسبزی جنگل آمازون دارد.
داده‌های دیگر نشان می‌دهد که چه مقدار از این حجم ریزگرده شانس رسیدن به جنگل آمازون را دارند این ریزپرده‌ها در طول مسیر در اقیانوس اطلس سقوط کرده یا در حوزه‌ی دریای کارائیب سقوط می‌کنند یا همچنان معلق هستند و یا اینکه بوسیله باران مجبور به سقوط می‌شوند.

 
این یافته‌ها به صورت آنلاین توسط آقای Hongbin Yu و سایر همکارانش در پژوهش‌نامه ژئوفیزیک “Geophysical Research Letters” مجله‌ی اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا “ American Geophysical Union “منتشر شده و به درک ما از نقش گرد و غبار یا ریزگرده ها در آب و هوای محلی و جهانی کمک می‌کند.
                                                                                                [

 

منبع : http://uforestry.ir/

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

۲ نظر

  1. لطفا منبع نوشته خود را نیز فراموش نکنید! تاسف برانگیزه!

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا