خانه / اخبار و اطلاعیه / جنگل های گرمسیری کربن جذب نمی کنند…
جنگل های گرمسیری کربن جذب نمی کنند…

جنگل های گرمسیری کربن جذب نمی کنند…

 یافته های جدید نشان می دهد که برخی جنگل ها نمی توانند از طریق حذف دی اکسید کربن اضافی از جو به کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی کمک کنند.
 
بررسی دانشمندان بر روی ۱۱۰۰ اصله درخت از جنگل های بولیوی، تایلند و کامرون نشان داده است که افزایش مقدار دی اکسی کربن در اتمسفر باعث رشد سریعتر درختان در جنگل های استوایی نمی شود.

 
محققان انتظار داشتند سطح بالاتری از مقدار دی اکسید کربن توسط درختان جذب شود تا بتواند به عنوان یک کود درختی برای افزایش رشد عمل نماید. یافته ها نشان می دهد که چنین جنگل هایی با مقدار جذب پایین دی اکسید کربن اضافی از جو نمی تواند به کاهش اثرات تغییرات آب و هوا کمک کند.
 
این نتایج با مطالعات قبلی که بر روی موجودی کل تعداد درختان در مناطق خاصی از جنگل های استوایی صورت گرفته بود و افزایش در تعداد را نشان می داد تناقض وجود دارد. بنابراین ممکن است که در جنگل های گرمسیری به جای اینکه هر اصله درخت رشد سریعتری  داشته باشد این جنگل ها رو به متراکم تر شدن پیش می روند.
برای مشاهده متن کامل خبر به ادامه مطلب مراجعه کنید.
 
دی اکسید کربن برای درختان ضروری است، از هوا جذب شده و با استفاده از انرژی نور در طول فتوسنتز تبدیل به قند می شود. سپس قند در داخل درخت حرکت کرده و به درخت اجازه رشد می دهد. درخت هرسال یک حلقه جدید می سازد که عرض آن نشان می دهد که درخت در طول فصل رشد با چه سرعتی بر وزن خود افزوده است.
 
در طول ۱۵۰ سال گذشته غلظت دی اکسید کربن در اتمسفر تا ۳۰ الی ۳۵ درصد افزایش یافته است. که این امر باید به معنی فتوسنتز بیشتر  رشد بیشتر و حلقه های درختی بزرگتر باشد.
 
با این حال پیتر ون از  دانشگاه  Wageningen هلند و همکارانش چنین افزایشی در ۱۱۰۹ درخت از ۱۲ گونه ای که آنها مطالعه کردند یافت نشده است. وی بیان داشت: این نتیجه بسیار تعجب آور بود.
 
جنگل های استوایی یک چهارم از کل کربن موجود در موجودات زنده بر روی زمین را دارا می باشند. این جنگل ها به عنوان یک مخزن بزرگ کربن، جذب کننده خوب دی اکسید کربن هوا می باشند. اگر این دی اکسید کربن در جو باقی بماند موجب گرمای بیشتر جو می شود و تاثیر زیادی بر روی تغییرات آب و هوایی دارد.
 
اما یافته های جدید که در مجله علوم طبیعت منتشر شده است خلاف نتیجه گیری های تجربی گذشته را نشان می دهد. یک شبکه با برج های ۵۰ متری در برخی از جنگل های استوایی، غلظت دی اکسید کربن را در جو بالای تاج پوشش درختان اندازه گیری کرده است. این برج ها نشان می دهد که به نظر نمی رسد که دی اکسید کربن از هوا توسط جنگل ها جذب شود، پس به کجا می روند؟
 
مطالعات شناخته شده تحت عنوان بررسی موجودی جنگل ممکن است پاسخ را بدهد. در این مطالعات پلات های جنگل به طور خاص از هم مجزا شده و موجودی آنها در فواصل منظم مورد بررسی قرار گرفت. در طول بررسی های چند دهه گذشته یافته ها نشان داد به دلیل استفاده بیشتر کربن، تراکم درختان درحال افزایش است.
 
در این حالت بیومس جنگل به جای تسریع در رشد درختان مسن تر، از طریق اضافه کردن درختان بیشتر افزایش می یابد.
 
ون همچنین بیان داشت: آزمایشاتی که رشد سریعتر درختان را با افزایش دی اکسید کربن پیش بینی می کند ظریف و قانع کننده است. اما پاسخ اینکه چرا ترکم درختان افزایش می یابد اما رشد درختان کمتر، خیلی دشوار است.
 
در این رابطه آزمایش های جدیدی در برزیل از قبیل غنی سازی CO2 آزاد هوا، در حال انجام است.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا