خانه / اخبار و اطلاعیه / ۲۰۰ هکتار از جنگل های بلوط ایلام در آتش نزاع خانوادگی سوخت
۲۰۰ هکتار از جنگل های بلوط ایلام در آتش نزاع خانوادگی سوخت

۲۰۰ هکتار از جنگل های بلوط ایلام در آتش نزاع خانوادگی سوخت

مدیرکل دفتر بحران استانداری ایلام گفت: بیش از ۲۰۰ هکتار از جنگل های ایلام در آتش سوخت که علت آن نزاع خانوادگى و آتش زدن عمدى خرمن گندم در روستاى شاه قلندر علیا بوده که البته آتش سوزی مهار شده است.
کرمی مدیر کل دفتر بحران استانداری ایلام در گفت و گو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به نابودی ۲۰۰ هکتار از جنگل ها اظهار کرد: در جریان آتش سوزی گسترده ای که از عصر دیروز (پنجشنبه) آغاز شده است و بیش از ۲۰۰ هکتار از عرصه های جنگلی منطقه دره شاه قلندر در حاشیه و درون منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ ایلام در آتش سوخت که علت آن نزاع خانوادگى و آتش زدن عمدى خرمن گندم در روستاى شاه قلندر علیا بوده است.

وی افزود :عصر دیروز ساعت ۶ در ۴ منطقه آتش سوزی شروع و با توجه به وزش باد شدید در منطقه بخش وسیعی از ارتفاعات شلم نزدیک به شهر ایلام را فرا گرفت بطوریکه شعله های آتش از اکثر مناطق شهر کاملا قابل مشاهده بود که در نهایت این آتش سوزی ساعت ۲ نیمه شب با کمک نیروهای مردمی،  انتظامی، نظامی، هلال احمر کنترل و مهار شد.
مدیر کل دفتر بحران استانداری استان ایلام تصریح کرد :در جریان اطفا حریق جنگل های بلوط قلارنگ برای نخستین بار یک فروند هواپیمای آب پاش با ظرفیت حمل و تخلیه ۴۰ هزار لیتر آب استفاده شد و این هواپیما ساعت ١۴ امروز (جمعه) نخستین محموله آب را بر روى محل آتش سوزى تخلیه کرده و همچنین یک هلى کوپتر تاکنون ۴ نوبت با آبگیرى از سد ایلام حدود ۴هزار لیتر آب بر روى محدوده آتش سوزى تخلیه نموده است .
کرمی با اشاره به کمک نیروهای مردمی ببان کرد :به دلیل صعب العبور بودن این منطقه از عموم مردم درخواست شده است که هرکس با ۱۰لیتر آب برای خاموش کردن تنه های نیم سوخته درختان این منطقه به کمک مسئولین بشتابند و مردم در گروه های چند نفره با همراه داشتن برخی تجهیزات و امکانات از جمله بیل و گونی خالی خود را به ارتفاعات شلم رساندند و  در مهار آتش سوزی به عوامل امدادی کمک کردند.
 گفتنی است؛ مسئولان منابع طبیعی استان از احتمال وقوع مجدد حریق در جنگلهای ارتفاعات شمالی استان خبر دادند. و همچنین قابل ذکر است که این استان ششصد و چهل و دو هزار هکتار از  جنگل های زاگرس را به خود اختصاص داده که تمرکز بیشتر آن در ارتفاعات شمالی است.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا