خانه / جنگلداری -درخت شناسی / درختان در فضایی که دی اکسید کربن جوی بیشتری وجود دارد، بهره وری تولید بخار آب بالاتری دارند.
درختان در فضایی که دی اکسید کربن جوی بیشتری وجود دارد، بهره وری تولید بخار آب بالاتری دارند.

درختان در فضایی که دی اکسید کربن جوی بیشتری وجود دارد، بهره وری تولید بخار آب بالاتری دارند.

افزایش غلظت دی اکسید کربن جوی، باعث پاسخِ «بزرگ مقیاس» جنگل های اروپا شده است. از مهم ترین بخش های این پاسخ، میزان بهره وری و استفاده درختان از آب است که با دریافت گاز دی اکسید کربن طی فرآیند فتوسنتز در برگ ها و سوزن های گیاهی، تغییرات چشمگیری نشان میدهد. پژوهش گسترده میان رشته ای جمعی از پژوهشگران اروپایی حاکی از افزایش میزان بهره وری آبی درختان پهن برگ و بازدانگان، از ابتدای قرن بیستم به ترتیب به میزان ۱۴ و ۲۲ درصد است.

1dba198faadf4229b0e5718b57ed5f04

تصویرفوق: الگوی رشد سالانه درخت Juniperus excels با تغییرات گسترده حلقه های نازک و پهن در فرآیند فتوسنتز،درختان گازِ دی اکسید کربنِ موجود در هوا را جذب می کنند. در مقابل بخار آب از منافذ ریز روی برگ ها و سوزن هایشان آزاد می کنند که این منافذ Stomata نام دارد. این جریان هوای بین جو زمین و درختان با باز و بسته شدن دهانه این منافذ تنظیم می شود. منافذ بزرگتر، گرچه می توانند میزان بیشتری از دی اکسید کربن را به داخل گیاه بیاورند، اما به همان میزان هم بخار آب حاصل از تعرق گیاه را هم افزایش داده و باعث ورود بخار آب بیشتری به جو زمین می شوند. دقیقا بر عکس این قضیه در منافذ کوچک تر اتفاق می افتد.

ll gergard helleاز مرکز پژوهش های زمین شناسی هلموتز پستدام آلمان و از دست اندرکاران پژوهش معتقد است: “اگر میزان تقاضای درخت برای گاز دی اکسید کربن را ثابت در نظر بگیریم، در این صورت باید اندازه دریچه های سوزن ها و برگ های درختان با توجه به افزایش غلظت گاز دی اکسید کربن جهانی، کاهش می یافت. خود این امر باید باعث کاهش تعرق درختان و از دست دادن آب توسط گیاه می شد. با این حال، مشاهده می کنیم میزان تعرق درختان جنگل های اروپایی در قرن بیستم به میزان ۵ درصد افزایش داشته است. این موضوع را شاید بتوان در ارتباط با افزایش فصول رشدی دانست که به نوبه خود باعث افزایش تعرق گیاه در اثر گرمای هوا و افزایش اندازه برگ هایش می شود.”

613acfe922a94e6cb4e63b16b2ffb600

نتایج این پژوهش درک بهتری از تأثیر جنگل بر اقلیم زمین داشته و می تواند ضمن اصلاح مدل های اقلیمی آینده، ارزیابی دقیق تری از چرخه جهانی آب در اختیارمان بگذارد. به علاوه ممکن است شاهد تبعات اکولوژیکی مختلفی به دلیل پاسخ اکولوژیکی متفاوت به افزایش میزان دی اکسید کربن در انواع گونه های درختان، از پهن برگ ها و سوزن داران باشیم.

داده های این پژوهش از شبکه داده های حلقه های درخت (ISONET) به دست آمده اند که این داده ها با حمایت مالی اتحادیه اروپا و در راستای تحلیل ایزوتوپی کربن (کربن ۱۳/کربن ۱۲) تهیه شده اند. مراحل تحقیق و تتبع این داده ها در GFZ آلمان و به سرپرستی Gerhard H. Schleser و هم چنین Gerhard Helle انجام گرفته است.

 

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا