خانه / محیط زیست / مهمترین عوامل تهدیدکننده اکوسیستم کوهستانی غرب کشور
مهمترین عوامل تهدیدکننده اکوسیستم کوهستانی غرب کشور

مهمترین عوامل تهدیدکننده اکوسیستم کوهستانی غرب کشور

مهمترین عوامل تهدیدکننده اکوسیستم کوهستانی غرب کشور عبارتند از:
– بوته کنی، قطع درختان و از بین بردن مراتع به منظور ساخت و ساز در چند سال اخیر یکی از مهمترین عوامل تهدیدکننده و تخریبی محیط زیست در مناطق مختلف بوده است.
– چرای بی رویه با تعداد دام زیاد در اراضی مرتعی، که باعث از بین رفتن پوشش گیاهی بدون زادآوری در سالهای آتی  می شود.

 

 – بهره برداری از معادن بدون آنکه اراضی تخریب شده را احیا کنند.
– جاده کشی و توسعه بی رویه شبکه دسترسی در دامنه های بکر کوهستانیی و همچنین سوء استفاده از طرحهایی همانند طرح طوبی که باعث خصوصی شدن بسیاری از مراتع طبیعی و اراضی کوهستانی شده است و شدت ساخت و ساز در آنها از دیگر مواردی است که باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و اختلاف در حیات وحش این منطقه شده است.
هجوم جمعیت برای گذران اوقات فراغت و تفریح و عدم وجود سازمان مسئول برای حفظ و مدیریت عرصه های طبیعی و کوهستانها و وجود نیازهای تفرجی از قبیل توقف و استراحت، صرف خوراک، نیازهای بهداشتی باعث بوجود  آمدن بسیاری از ناهنجاریهای زیست محیطی در مناطق مختلف شده به طوری که پس از یک روز تعطیل بسیاری از مناطق آرام و زیبا به زباله دانی بزرگی تبدیل شده که انواع و اقسام زباله ها از جمله قوطی نوشابه ها، کنسروها و پلاستیک ها و ظروف یکبار مصرف  و… در هر نقطه خودنمایی می کنند.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا