خانه / اخبار و اطلاعیه / اسرار دایناسور ها
اسرار دایناسور ها

اسرار دایناسور ها

 

  1. آیا همه حیوانات عظیم الجثه ماقبل تاریخ دایناسور بودند؟
  2. آیا دایناسوری پیدا می شد که شنا یا پرواز  کند؟
  3. آیا همه دایناسورها عظیم الجثه بودند؟
  4. آیا انسان غارنشین همزمان با دایناسورها زندگی می کرد؟
  5. آیا همه دایناسورها همزمان با هم زندگی می کردند؟
  6. آیا همه دایناسورها مرده اند؟
  7. آیا دایناسورها ناقص و بی عرضه بودند

 

۱-نه همه حیوانات عظیم الجثه ماقبل تاریخ دایناسور نبودند.

تعداد زیادی از حیوانات در طول دوره مزوزوئیک همزمان با دایناسورها وجود داشتند. بعضی از حیوانات مثل پتروسورها pterosaursبستگی خیلی نزدیکی با دایناسورها داشتند. (این حیوانات به رده آرچوسوریا Archosauria تعلق داشتند. چنان که دایناسورها هم در این رده بودند). پرندگان هم دایناسور هستند! حیوانات دیگری مثل دایمترودون Dimetrodonکه در عهد پالئوزوئیک قبل از به وجود آمدن دایناسورها زندگی می کرد, در مقایسه با دایناسورها بستگی نزدیک تری با ما دارد.

۲-هیچ دایناسوری که پرواز یا شنا کند وجود نداشته.

همه دایناسورها روی خشکی زندگی می کردند. هیچ یک از آنها در دریاها زندگی نمی کردند یا پرواز نمی کردند (تا پرندگان)! نه پتروسورها pterosaursکه پرواز می کردند و نه آیچتایوسورها ichthyosaursکه شنا می کردند دایناسور نبودند. اگرچه همه وابستگی نزدیکی با دایناسورها داشتند.

در بعضی از دایناسورهای گوشت خوار پیشرفته پر ظاهر شد و به سمت پرنده شدن تکامل پیدا کردند.

۳-نه همه دایناسورها عظیم الجثه نبودند.

تعداد زیادی از دایناسورهای با اندازه کوچک و متوسط وجود داشتند. کوچک ترین دایناسوری که تا به حال کشف شده کمپسوگناتوس Compsognathusاست که به اندازه یک جوجه بود!

۴-انسان ها همزمان با دایناسورها نبودند (به جز پرندگان).

اگرچه تصویر انسان غارنشین در حال شکار دایناسورها خیلی در افسانه ها جا افتاده, اما این موضوع دور از واقعیت است. انسان تا حدود ۶۵ میلیون سال قبل و بعد از انقراض نسل دایناسورها به وجود نیامد. به استثنای پرندگان که تنها بازماندگان دایناسورها هستند, دایناسورها و انسان ها از نظر زمان زمین شناسی کاملاً از هم جدا شده اند.

۵-تمام دایناسورها در یک زمان زندگی نمی کردند.

دایناسورها برای حدود ۱۶۵ میلیون سال در زمین فرمانروایی کردند. انواع مختلف دایناسورها در زمان های متفاوتی به وجود آمدند. گونه های دایناسور در سراسر دوره مزوزوئیک تکامل پیدا کردند و منقرض شدند.

در دوره تراسیک, دایناسورها ابتدا کوچک بودند و بیشتر گونه ها در پایان دوره تراسیک در یک انقراض مردند. در دوره ژوراسیک, بسیاری از گونه های جدید دایناسورها از بازماندگان دایناسورهای دوره تراسیک تکامل پیدا کردند. این دایناسورها شامل سوروپودهای (sauropods) غول پیکر (مثل اپاتوسوروس (Apatosaurus)و سیسموسوروس (Seismosaurus), الوسوروس (Allosaurus)و استگوسوروس (Stegosaurus)بودند. دایناسورها در طول دوره کرتاسه بیشترین تنوع را پیدا کردند. تروپودهای (theropods)غول پیکر وحشت انگیز (مثل تی رکس  و گیگانوتوسوروس (Giganotosaurus), انکیلوسوروس ( Ankylosaurus) , مایاسورا (Maiasaura)و بسیاری از دایناسورهای دیگر در طول این دوره زندگی می کردند. علی رغم نمایش های مردم پسند, استگوسوروس (Stegosaurus)هرگز با تی رکس به هم بر نخوردند و با هم نبرد نکردند.

۶- همه دایناسورها همان ۶۵ میلیون سال قبل مردند.

بیشتر گروه های دایناسورها مدت ها قبل از انقراض دسته جمعی ۶۵ میلیون سال قبل منقرض شدند. دایناسورهای باقی مانده در همان ۶۵ میلیون سال قبل در زمان انقراض دسته جمعی مردند. اما بسیاری از گونه های پرنده (که از نظر تکنیکی دایناسورها هستند) به زندگی ادامه دادند.

۷- دایناسورها حیوانات بی عرضه ای نبودند.

دایناسورهای مختلفی برای حدود ۱۶۵ میلیون سال در سراسر زمین زندگی کردند. در حالی که انسان ها تنها در حدود یک میلیون سال است که زندگی می کنند. در دوره های زندگی در ساعت زمین شناسی, دایناسورها حیواناتی بودند که مدت طولانی دوام آوردند. شاید پرندگان از بازماندگان آنها باشند.

http://www.enchantedlearning.com/subjects/dinosaurs/ :منبع

درباره نویسنده سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا