خانه / اخبار و اطلاعیه / دکتر عباس شفیعی رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه ارومیه:از ظرفیت دانشکده منابع طبیعی ارومیه استفاده نمی شود…
دکتر عباس شفیعی رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه ارومیه:از ظرفیت دانشکده منابع طبیعی ارومیه استفاده نمی شود…

دکتر عباس شفیعی رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه ارومیه:از ظرفیت دانشکده منابع طبیعی ارومیه استفاده نمی شود…

کاهش ۳۰ درصدی رشد قطری درختان بلوط در اثر آفت جوانه خوار بلوط/ از ظرفیت دانشکده منابع طبیعی ارومیه استفاده نمی شود

طی مصاحبه ی خبرنگار اروم نیوز در روز دوشنبه ۳۱ فزوردین ۱۳۹۴ با دکتر عباس شفیعی رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه ارومیه:

دکتر عباس شفیعی در این باره گفت: مبارزه شیمیایی اخیر برای سایر حشرات و جانوران مضر نیست.

رئیس دانشکده منابع طبیعی ارومیه اظهار کرد: در این مبارزه فقط مدت زمان اینکه پروانه از لارو تبدیل به حشره شده و بتواند جوانه ها و برگهای جوان درخت بلوط را نابود کند به تأخیر می افتد و زمانی که برگها خوش خوراک برای این آفت نیستند در اثر نبود غذا از بین می روند.

وی با اشاره به اینکه در کشورهای اروپایی نیز از همین روش استفاده می شود، افزود: مهمترین مسئله در چنین طرحهایی وجود برنامه است و باید طوری برنامه ریزی کرد که تنها یک قسمت مورد مداخله شیمیایی قرار نگیرد.

شفیعی در پاسخ به سوال خبرنگار اروم نیوز مبنی بر اینکه آیا از ظرفیت مراکز دانشگاهی و علمی و اساتید رشته جنگلداری در این خصوص استفاده می شود یا نه، ادامه داد: با ما هیچگونه هماهنگی نشده و اداره کل منابع طبیعی خود اینگونه طرحها را اجرا می کند.

وی با بیان اینکه آفت جوانه خوار بلوط غرب از سال ۱۳۷۱ در جنگلهای سردشت مشاهده شده است، افزود: این آفت در ۵-۶ سال اخیر طغیان کرده است.

شفیعی با اشاره به تأثیر منفی این آفت در رشد درختان بلوط گفت: طبق طرح تحقیقاتی که توسط اینجانب در جنگلهای سردشت و به مدت ۱۱ سال انجام گرفت مشخص شد که ۳۰ درصد از رویش قطری درختان بلوط در اثر این آفت کاهش یافته است.

vjojpie2ik7qnx2thstb

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا