خانه / منابع طبیعی و فضای سبز / مشکلات موجود منابع طبیعی کشور
مشکلات موجود منابع طبیعی کشور

مشکلات موجود منابع طبیعی کشور

۱٫            عدم شناخت کافی از وضع موجود منابع طبیعی کشور .

۲٫      نامتناسب بودن اعتبارات، چارت تشکیلات و نیروی انسانی موجود با در نظر گرفتن جایگاه، وسعت و اهمیت منابع طبیعی و عدم تجدید نظر لازم در موارد یاد شده با توجه به تحولات اجتماعی و افزایش جمعیت کشور در دهه های اخیر.

۳٫      عدم وجود جایگاه مناسب برای منابع طبیعی در طرح های عمرانی کشور به گونه ای که برخی از طرح ها و پروژه های عمرانی سبب افزایش روند تخریبی منابع طبیعی می شوند که لازم است قبل از بررسی و تصویب، هماهنگی لازم به عمل آید و جبران خسارات وارده به منابع طبیعی جهت بازسازی مجدد به گونه ای لحاظ گردد.

۴٫            جامع نبودن قوانین منابع طبیعی و نقض آن توسط سایر قوانین و مقررات دستگاه‌های دیگر

۵٫      عدم آگاهی بهره برداران و عدم توجه کافی به بخش منابع طبیعی در برنامه ریزی رسانه ها و دستگاه های تبلیغی کشور در جهت تنویر افکار عمومی و جلب مشارکت عامه در حفاظت اصلاح و توسعه منابع طبیعی کشور.

۶٫            عدم تکافوی تحقیقات کاربردی و پایه ای متناسب با نیاز بخش اجرا و عدم رابطه منطقی بین پژوهش، آموزش و اجراء

۷٫              کمبود تسهیلات بانکی و عدم توجیه بانک ها در پرداخت به موقع آن به مجریان طرح های منابع طبیعی.

 ۸٫        عدم وجود وحدت و رویه در محاکم قضائی در برخورد با متخلفین و متجاوزین به منابع طبیعی کشور.

 به نظر می رسد فعالیتهای‌ ضروری‌ زیر برای‌ آموزش‌ روستائیان‌ و عشایرتوسط‌ ارگان‌های‌ مسئول‌ ترویج‌ بتواند تا حدودی برای جلوگیری از روند تخریب موثر باشد.- حفظ‌ مناطق‌ جنگلی‌ و جلوگیری‌ از انهدام‌ آنها با استفاده‌ از شیوه‌های‌ مشارکت‌مردمی‌.- توسعه‌ جنگل‌های‌ مصنوعی‌ و ایجاد انگیزه‌ برای‌ کاشت‌ و پرورش‌ درخت .‌- حفظ‌ و احیای‌ مراتع‌ ملی‌ از طریق‌ ایجاد انگیزه‌های‌ اقتصادی‌، اجتماعی‌ در بین‌روستائیان‌ و دامداران‌ و عشایر.- توسعه‌ مراتع‌ مصنوعی‌ و ایجاد انگیزه‌ برای‌ کاشت‌ و پرورش‌ و بهره‌ برداری‌ فنی ازآنها.- اداره‌ امور آبخیزها از طریق‌ اجرای‌ عملیات‌ فنی‌ با مشارکت‌ جوامع‌ ذیربط‌.- تقویت‌ منابع‌ آب‌ زیر زمینی‌ از طریق‌ پخش‌ سیلاب‌ و تزریق‌ آب‌ به‌ منابع‌ زیرزمینی‌.در تهیه‌ و تدوین‌ متن‌ و محتوای‌ هر یک‌ از این‌ برنامه‌ها قبل‌ از هر فعالیت‌ تبیین‌ وتفهیم‌ اصول‌ و مبانی‌ فنی‌، اقتصادی‌ و اجتماعی‌ مربوط‌ به‌ هر یک‌ از این‌ منابع‌ که‌ در واقع‌ شالوده‌ طرح‌ و اجرای‌ این‌ گونه‌ برنامه‌ها است‌ ضرورت‌ دارد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا