خانه / جنگلداری -درخت شناسی / وضعیت جنگل های جهان
وضعیت جنگل های جهان

وضعیت جنگل های جهان

جنگل‌ها ۳۱ درصد کل سطح اراضی جهان را در بر می‌گیرند.

کل سطح جنگل‌های جهان بیش از ۴٫۰۳۳ میلیارد هکتار و سرانه آن بصورت میانگین ۰٫۶ هکتار می‌باشد.

حدود  ۹۳ درصد جنگل‌های جهان طبیعی و ۷ درصد دست کاشت هستند

پنج کشور اول جهان از نظر پوشش جنگلی شامل فدراسیون روسیه، برزیل، کانادا، ایالات متحده امریکا و چین هستند که در مجموع بیش از نیمی از کل سطح جنگل‌های جهان را دارا هستند.

ده کشور یا منطقه در جهان هیچ گونه پوشش جنگلی ندارند و ۵۴ کشور دیگر نیز کمتر از ۱۰ درصد از کل سطح اراضی‌شان، پوشش جنگلی دارند.

03736136999686917403

بخش اعظم جنگل‌زدایی در کشورهای گرمسیری رخ می‌دهد در حالی که بیشتر کشورهای در حال توسعه با اکوسیستم‌های جنگلی معتدل و شمالی و اخیرا کشورهای خاور نزدیک و آسیا در حال افزایش و یا تثبیت سطح جنگل‌ها هستند.

حدود ۱۳ میلیون هکتار از جنگل‌ها در مقایسه با ۱۶ میلیون هکتار در سال در دهه ۹۰، به سایر مصارف تغییر کاربری یافته‌اند و یا سالانه به دلایل طبیعی در دهه اخیر از بین رفته‌اند.

دو کشور برزیل و اندونزی که در دهه ۹۰ بیشترین خسارت خالص جنگل را داشته‌اند، به میزان قابل توجهی این خسارت را کاهش داده‌اند، در حالی که در استرالیا از سال ۲۰۰۰ به دلیل خشکسالی‌های شدید و حریق میزان خسارت شدت یافته است.

تغییر خالص سطح جنگل در دوره ۲۰۱۰-۲۰۰۰، سالانه ۵٫۲ میلیون هکتار برآورد می‌شود(سطحی حدود وسعت کشور کاستاریکا) که نسبت به دوره ۲۰۰۰-۱۹۹۰، سالانه ۸٫۳ میلیون هکتار کاهش یافته است.

بین سالهای ۱۹۹۰ و ۲۰۱۰ میزان اراضی جنگلی که در ابتدا جهت حفاظت از تنوع زیستی اختصاص یافته بودند به ۳۵ درصد افزایش یافتند، که این امر بیانگر اراده و عزم سیاسی جهت حفاظت از جنگل‌ها است. در حال حاضر این جنگل‌ها ۱۲ درصد کل جنگل‌های جهان را در بر می‌گیرند.

در کشورهای در حال توسعه، هیزم مهمترین منبع انرژی برای بیش از ۲ میلیارد نفر از مردم فقیر است. در آفریقا، بیش از ۹۰ درصد چوب برداشت شده جهت انرژی مورد مصرف قرار می‌گیرد.

تجارت جهانی تولیدات اولیه چوب ۲۴۶ میلیارد دلار است(۲۰۱۱).

تولید جهانی گرده بینه ۳۴۶۹ میلیون متر مکعب است(۲۰۱۱).

کشورهایی که بیشترین سهم بخش جنگل را در تولید ناخالص داخلی دارند عبارتند از: جزایر سلیمان، بوتان، پاپوآ گینه‌نو، فنلاند، سوئد، مالزی، کشورهای حوزه بالتیک و برخی کشورهای آفریقای نیمه‌صحرایی و آمریکای جنوبی.

منبع:FAO

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا