خانه / دریاچه ارومیه / اضافه شدن شهرداری تبریز به ستاد احیای دریاچه ارومیه
اضافه شدن شهرداری تبریز به ستاد احیای دریاچه ارومیه

اضافه شدن شهرداری تبریز به ستاد احیای دریاچه ارومیه

جبارزاده: می‌توان از تبریز در هر ثانیه ۵ متر مکعب آب روانه دریاچه ارومیه کرد

استاندار آذربایجان شرقی از اضافه شدن شهرداری تبریز به ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: می‌توان با جمع‌آوری آب‌های سطحی در هر ثانیه پنج متر مکعب آب روانه دریاچه ارومیه کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، اسماعیل جبارزاده پیش از ظهر امروز در جلسه فرهنگی اجتماعی احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: با وجود مشکلاتی که در آغاز کار با آن مواجه بودیم عزم و اراده احیای دریاچه وجود دارد و در هر جلسه این عزم و اراده نسبت به قبل جدی‌تر می‌شود.

وی افزود: هیچ کس به اندازه شخص رئیس جمهور روی قضیه احیای دریاچه ارومیه حساسیت و پافشاری ندارد و تاکید ایشان نیز به همه زیر مجموعه دولت اهتمام به این مسئله و پیگیری جدی روند احیاء است.

هدف ستاد احیای در سال اول مرطوب نگه داشتن سطح دریاچه ارومیه است

جبارزاده تاکید کرد: به هرحال پروسه احیا زمان‌بر است؛ با این حال وضعیت دریاچه نسبت به سال قبل بهتر شده و هدف سال اول ستاد احیا که مرطوب نگه داشتن دریاچه بوده تحقق یافته و نگرانی‌های گذشته تقریباً مرتفع شده است و هیچ تردیدی نداریم که پروژه‌های مربوطه روند اجرایی را در پیش گرفته‌اند.

بدون مشارکت مردم نمی‌توان دریاچه ارومیه را احیا کرد

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در کنار دستگاه‌های دولتی اراده و همراهی مردم تسریع کننده روند احیا خواهد بود، ادامه داد: کمیته مردم نهاد مهم‌ترین نقش را در این مورد می‌تواند ایفا کند تا مردم حامی و مشارکت کننده امر احیا باشند که اگر چنین نباشد اقدامات دولت به تنهایی اثرات چندانی به جای نخواهد گذاشت.

سد شهید مدنی تا احیای دریاچه ارومیه آبگیری نمی‌شود

وی اظهار داشت: امسال سد شهید مدنی را باز کرده‌ایم و هیچ برنامه‌ای برای انسداد و ذخیره آب پشت این سد ندارم تا آب این سد روانه دریاچه ارومیه شود.

می‌توان با جمع‌آوری آب‌های سطحی ۵ متر مکعب آب روانه دریاچه ارومیه کرد

جبارزاده با بیان اینکه از ۵ متر مکعب انتقال آب میاندوآب به تبریز کمتر از ۲٫۳ متر مکعب به این شهر می‌رسد و مابقی در شهرها و روستاهای واقع در مسیر برداشت می‌شود، اضافه کرد: با جمع‌آوری آب‌های سطحی تبریز به شکل اصولی می‌توانیم از تبریز بیش از ۵ متر مکعب آب روانه دریاچه ارومیه کنیم.

این مسئول با اشاره به انعکاس تمام جلسات مربوط به دریاچه ارومیه در سه بخش خبری سیما به شورای فرهنگی اجتماعی ستاد احیا توصیه کرد، سایت اطلاع رسانی دریاچه ارومیه طراحی شود تا با اطلاع رسانی اقدامات انجام گرفته به شکل ماهانه پل ارتباطی میان مردم و مسئولان باشد.

تداوم فعالیت‌های اطلاع‌رسانی نیاز به تخصیص اعتبار دارد

وی یادآور شد: تداوم فعالیت‌های آموزشی و اطلاع رسانی نیاز به تخصیص اعتبار و صرف هزینه دارد، بر این اساس مکاتبات لازم را برای پیگیری تخصیص اعتبارات مصوب انجام خواهیم داد.

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در رابطه با صرفه‌جویی آب و برق در ادارات و نهادها برای احیا دریاچه ارومیه لازم است مکاتباتی انجام شود اما در مورد مبادله موافقت‌نامه‌های استانی فعلا نیازی احساس نمی‌شود، افزود: در مورد لحاظ هزینه نصب کنتورهای هوشمند در لایحه بودجه ۹۴ پیشنهاداتی ارائه کردیم که اگر در قانون بودجه قید نشود دچار مشکل خواهیم شد.

جبارزاده متذکر شد: جلسات ستاد احیا باید در شهرهای بناب، ملکان، آذرشهر و عجب‌شیر مرتبا برگزار و شهرستان به شهرستان ماموریت‌ها توجیه شود تا فرمانداران هماهنگی‌های لازم را در مورد دستگاه‌های ذیربط انجام دهند.

13930708000518_PhotoL

13930708000490_PhotoL

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا