خانه / اخبار و اطلاعیه / گزارش قابل تأمل خبرنگاران کشور آذربایجان از دریاچه ارومیه+فیلم
گزارش قابل تأمل خبرنگاران کشور آذربایجان از دریاچه ارومیه+فیلم

گزارش قابل تأمل خبرنگاران کشور آذربایجان از دریاچه ارومیه+فیلم

گزارش قابل تأمل خبرنگاران کشور آذربایجان از دریاچه ارومیه+فیلمخبرنگاران رسانه های گروهی و اصحاب مطبوعات جمهوری آذربایجان اوایل آذر ماه در یک سفر چهار روزه به آذربایجان غربی از ظرفیت های گردشگری، اقتصادی و رسانه ای در این استان بازدید کردند.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی شاهین پیام 

۱۱ نفر از خبرنگاران حاضر در این گروه از تلویزیون آپا تی وی، روزنامه ۵۲۵ – جی، خبرگزاری آذرتاج، روزنامه اوچ نقطه، خبرگزاری نووستی، شبکه سی بی سی و خبرگزاری اینترفکس هستند که در راستای مبادلات فرهنگی بین دو کشور و با هدف تهیه گزارش و خبر برای آشنا کردن مردم و سرمایه گذاران کشور آذربایجان از ظرفیت های سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی و گردشگری در ایران به آذربایجان غربی سفر کرده اند.

این خبرنگاران در مدت حضور خود در این استان از ظرفیت های مختلف شهرهای خوی، مهاباد، ارومیه، ماکو، پلدشت و چالدران از نزدیک دیدن کرده و از آن گزارش و خبر تهیه کردند.

خبرنگار خبرگزاری آپای این کشور در گزارشی در رابطه با دریاچه ارومیه اینگونه گزارش داد:

 

 

دلایل تاریخی وجود دارد که نشان می دهد دولت ماننا در سه هزار سال پیش در اطراف دریاچه ارومیه شکل گرفته است. از این رو اهمیت تاریخی این دریاچه نیز ارزش زیادی دارد. دریاچه ارومیه از سه هزار سال پیش علی رغم اینکه حفظ شده بود، اما در ۱۵ سال گذشته بنا به گفته ترکان ایران در حال محو شدن از روی کره زمین است.

برای درخواست از وقوع این فاجعه زیست محیطی اعتراضات زیادی انجام شده است. مسئله حتی در مجلس نمایندگان نیز چندین بار به مذاکره گذاشته شده و  دریاچه ارومیه تیتر یک مطبوعات جهان شده است.

دریاچه ارومیه  به عنوان گوشه ای از تاریخ ما نیز موجب نارضایتی در جمهوری آذربایجان شده است. قوروما( خشک شدن) از شش حرف تشکیل شده است اما برای دیدن عمق فاجعه زیست محیطی باید از نزدیک آن را دید.

 اینجا دریاچه ارومیه جایی است که خشک شدن آن تمام آذربایجانی های سراسر دنیا را ناراحت می کند. در حال حاضر در جایی که ایستاده ایم یک زمانی آب بود. اما حالا برای دیدن آب در دریاچه مسیری دو کیلومتری را باید طی کنیم.

تقریبا بعد از طی این مسافت اثری از آب مشاهده می شود. اما برای رسیدن به قسمتی که دریاچه است باید مسیری خیلی طولانی تر را پیاده روی کنیم.

دریاچه اورمیه سومین دریاچه شور جهان است. طول دریاچه ۱۴۰ و عرض آن ۴۰-۵۵ کیلومتر می باشد. این دریاچه در میان دو استان بزرگ آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی قرار دارد. برای ارتباط مرکز این دو استان یعنی تبریز و ارومیه دولت ایران اقدام به ساخت جاده در دریاچه نموده است. در سال ۲۰۰۷ پلی به طول ۱۴ کیلومتر ساخته می شود و با ساخته شدن آن جریان چرخشی آب در دو سوی  دریاچه دچار اخلال می شود.

علاوه بر این روی مهمترین منابع تغذیه این دریاچه یعنی رودخانه های پیرامونی آن بیش از ۳۰ سد احداث شده است که این مسئله سرعت خشک شدن آن را شدت بخشیده است.

متخصصان سیستم آبیاری زمینهای خشک و نیمه خشک با آب رودخانه ها برای افزایش محصول دهی را نیز از عوامل تأثیرگذار معرفی کرده اند.

در جهت اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه در سال ۲۰۱۰ و  ۲۰۱۱ معترضان که بیشتر آنها را ترکان ایران تشکیل می دادند در شهرهای مختلف راهپیمایی های عمومی برگزار کردند.  در برگزاری این تظاهرات طرفداران تیم تراکتورسازی تبریز نقش مهمی داشته اند. در آوریل سال ۲۰۱۰ با دعوت طرفداران از کودکان گرفته تا افراد مسن هزاران آذربایجانی به ساحل دریاچه رفته و به عنوان نمادین آب به دریاچه ریختند که سروصدای زیادی را در سراسر دنیا به راه انداخت.

 در این دریاچه ۱۲۰ جزیره کوچک و بزرگ موجود بود اما آنها حالا در خشکی قرار دارند. در گذشته سالانه ۵۰۰ هزار فلامینگو و پلیکان به این دریاچه می آمدند و از این جهت بود که دریاچه ارومیه را به عنوان پارک ملی معرفی کرده بودند. اما حالا بال و پر پرندگانی که به این دریاچه روی می آورند نمکین شده و نمی توانند پرواز کنند و در نتیجه جان خود را از دست می دهند.

به جهت تنوع زیست محیطی دریاچه ارومیه یونسکو آن را در لیست دریاچه های پراهمیت خود جای داده است. سازمان ملل متحد نیز کلیپ و انیمیشنی راجع به اینکه در چند سال دریاچه چگونه خشک شده و حقایق چه می باشد تهیه کرده است.

نتیجه نیز به این شکل است. برای نجات دریاچه ارومیه اگر در سالهای آتی تدابیر جدی اندیشیده نشود ، دریاچه به طور کلی خشک می شود و به منبع عظیم نمک تبدیل می شود. منبع ده میلیون تنی نمک فجایع زیست محیطی مهمی را در پی خواهد داشت. طوفانهای نمکی احتمالی فقط بر ایران تأثیر نخواهد گذاشت بلکه کشورهای همسایه نیز متأثیر خواهند شد و  در مرتبه اول مهمترین تهدید برای جمهوری آذربایجان خواهد بود. دولت ایران حالا به معضلات و فجایعی که از خشک شدن این دریاچه به وجود خواهد آمد پی برده است.

قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی در این رابطه که اگر دریاچه خشک شود برای انسانها مشکلاتی جدی به وجود می آید، می گوید: مسئله و مشکل این است که نمک در هوا پخش شده و مشکلاتی در بینایی و تنفس برای مردم به وجود آورد و موجب به خطر افتادن سلامتی آنها شود. از این رو اصلی ترین مسئله دولت احیا دریاچه است. دریاچه هنوز به طور کامل خشک نشده است. از پنج هزار کیلومترمربع اراضی این دریا دو هزار و ۵۰۰ کیلومتر آن خشک شده است.

 بنا به گفته علیرضا سید قریشی، مسئول دبیرخانه شورای منطقه آبخیز دریاچه ارومیه آب دریاچه  در گذشته ۲۰ متر ارتفاع داشته است اما حالا عمیقترین نقطه آن یک و نیم تا دو متر است. در گذشته ۳۲ میلیارد مترمکعب آب در این دریاچه وجود داشت اما حالا این حجم ۳ میلیارد مترمکعب است. وی این حادثه آنالوژی را با فاجه دریاچه آرال مقایسه کرد و گفت که دولت ایران راجع به معضلات و فجایع مربوط به آن را بررسی می کند.

اگر دریاچه خشک شود کشاورزی منطقه نابود خواهد شد و اقلیم منطقه دچار تغییرات می شود و بارشها به طور خیلی زیادی کاهش می یابد. بعد از خشک شدن آن کارخانه ها و تأسیساتی که در اطراف دریاچه وجود دارد بسته خواهد شد و سه میلیون آذربایجانی مجبور به کوچ به دیگر مناطق خواهند شد.

  مسئول دبیرخانه شورای منطقه آبخیز دریاچه ارومیه اعلام می کند که، در ۱۰ سال گذشته برای حل معضلات اکولوژیک آن کوشیده اند. ” مسئله دریاچه ارومیه باید در حوضه آبی مربوط به خود آن حل شود و باید فرهنگ کشاوری منطقه را تغییر داده و به سویی سوق دهیم که محصولاتی که مصرف آب پایینی دارند باید کشت شود. امروزه ۲۵-۲۸ میلیارد مترمکعب آب برای این دریاچه احتیاج است. برای رساندن دریاچه به حد اکولوژیک نیز ۱۵ میلیارد مترمکعب آب نیاز است. این درحالی است که آبهای موجود در اطراف دریاچه ارومیه ۷ میلیارد مترمکعب است و این رقم امروزه به ۴-۵ میلیارد کاهش یافته است. هدف ما افزایش سالانه ۳-۴ میلیارد مترمکعبی آب در این حوضه می باشد. در این شرایط است که چرخه آب و تبخیر بهبود خواهد یافت.

 حتی شعار و وعده انتخاباتی حسن روحانی رئیس جمهوری فعلی ایران نیز احیاء دریاچه ارومیه است. حالا برای احیا دریاچه کمیسیونی تشکیل یافته و با تعدادی از متخصصان مذاکراتی صورت گرفته است. در خصوص احیاء دریاچه ارومیه اساسنامه ای ۲۵ ماده ای نیز نوشته شده است.

استاندار آذربایجان غربی در خصوص اجرایی شدن تعدادی از بندهای این اساسنامه نیز سخن گفته و آغاز شدن آنها را اعلام کرده است. ” در حال حاضر برای اجرایی شدن این اساسنامه چندین طرح را به مرحله اجرا گذاشته و بودجه آنها را نیز تصویب کرده ایم. اساسی ترین هدف برنامه های ما صلاح سیستم کشاورزی و تبدیل شدن سیستم  آبیاری قدیمی به سیستم نوین آبیاری و پرثمر می باشد. علاوه بر این در اطراف این دریاچه تالابها و برکه ها و منابع آب وجود دارد و می خواهیم از ظرفیت آنها برای احیاء دریاچه استفاده کنیم و این در احیا دریاچه نقشی مهم خواهد داشت”

بنا به گفته استاندار، دولت ایران برای کارهای احیا دریاجه ۵۲۲ میلیون دلار اعتبار اختصاص داده است.

قربانعلی سعات همچنین از مطالعه انتقال آب رودخانه ارس و دریای خزر به این دریاچه خبر داده است. بنا به گفته وی این آبها به خاطر اینکه بین المللی می باشند، در مرحله نخست باید ایران سهم خود از این آبها را مشخص کند و علاوه بر این باید ترکیبات معدنی موجود در این منابع آبی را تحقیق و بررسی کرد که در صورت انتقال آنها به این دریاچه کدام مشکلات و فجایع زیست محیطی رخ می دهد.

 تغییر در اکولوژی نیز با خشک شدن این دریاچه خود را نشان می دهد. خشک شدن جانسوز دریاچه باعث شده است که پرندگان مهاجر،  برکه ها و تالابهای اطراف را برای زیست خود انتخاب کنند. برکه ها و دریاچه هایی که برخی از آنها به واسطه ایجاد سد و بند بر روی دریاچه ها ایجاد شده است. در واقعیت یکی از برنامه هایی که دولت ایران آن  بر روی آن تحقیق می کند انتقال آب سدها به دریاچه است.

یک زمانی ارومیه پاریس ایران نامیده می شد و گردشگران زیادی به این شهر سفر می کردند. زیبایی های طبیعی دریاچه ارومیه و خاصیت درمانی آب و لجن آن یکی از مهمترین دلایل گردشگران برای سفر به این منطقه بود. اما خشک شدن دریاچه در کاهش تعداد گردشگران نیز به طور جدی تأثیر گذاشته است.

 مسئولان استانی می خواستند دریاچه ارومیه را به کانون گردشگری تبدیل کنند و از این رو در ساحل آن بناها و هتلهایی ساخته شد. اما هیچ وفت فکر نمی کردند که قایقی که برای تفریح توریستها آورده بودند به گل بنشیند.

 کیومرث کیانفر مالک مجموعه گردشگری باری در ساحل دریاچه ارومیه است. وی ۱۱ سال پیش اقدام به ساخت هتل در ساحل این دریاچه کرده است. کیانفر با بیان اینکه دریاچه قبل از این در خط ساحلی موجود بود و برای جلوگیری از موجهایی که به ساحل این مجتمع برخورد می کردند اقدام به ایجاد موج شکن کرده بودیم. اما حالا برای رسیدن به آب دریاچه باید مسیری یک تا دو کیلومتری را طی کنیم.

این سرمایه گذار اعتقاد دارد که اگر دریاچه احیاء شود تعداد گردشگران نیز به طور چشمگیری افزایش می یابد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا