خانه / مرتع ومرتعداری / پراکنش و وسعت مراتع
پراکنش و وسعت مراتع

پراکنش و وسعت مراتع

در مورد وسعت مراتع کشور اعداد و ارقام متفاوتی در نشریات و مقالات دیده می شود. تاکنون اعداد ۱۰۰، ۱۰۶و ۱۲۰ میلیون هکتار برای مساحت مراتع کشور ارایه شده است. یک شرکت آمریکایی در سال ۱۹۷۴ از طریق عکس های ماهواره ای سطح مراتع کشور را بالغ بر ۹۰ میلیون هکتار  برآورده کرده است

پراکنش و وسعت مراتع

 

در مورد وسعت مراتع کشور اعداد و ارقام متفاوتی در نشریات و مقالات دیده می شود. تاکنون اعداد ۱۰۰، ۱۰۶و ۱۲۰ میلیون هکتار برای مساحت مراتع کشور ارایه شده است. یک شرکت آمریکایی در سال ۱۹۷۴ از طریق عکس های ماهواره ای سطح مراتع کشور را بالغ بر ۹۰ میلیون هکتار  برآورده کرده است[۱]. با توجه به نرخ تخریب مراتع  در طی چندین سال گذشته درکیفیت و درجه بندی آنها تغییراتی حاصل شده است بطوری که در طبقه بندی قبل از انقلآب سطح مراتع خوب، متوسط و فقیر به ترتیب معادل ۱۴، ۶۰ و ۱۶ میلیون هکتار برآورد شده بود در حالیکه در سال ۱۳۷۴ مراتع خوب ۹٫۳ میلیون هکتار ، مراتع فقیر تا متوسط ۳۷٫۳ میلیون هکتار و مراتع فقیر تا خیلی فقیر معادل ۴۳٫۴ میلیون هکتار برآورد شده است[۲]. آخرین آماری که در این زمینه ارایه شده است به شرح جدول زیر است.

نوع مرتع

سطح خارج از شمال

سطح شمال

جمع

درصد

مراتع متراکم

۶٫۳۴۵٫۹۲۳

۵۹۰٫۸۷۰

۶٫۹۳۶٫۷۹۳

۸٫۱

مراتع نیمه متراکم

۲۰٫۶۹۴٫۳۴۷

۱٫۸۹۳٫۱۲۹

۲۲٫۵۸۷٫۴۷۶

۲۶٫۲

مراتع کم تراکم

۵۶٫۰۵۹٫۵۶۰

۵۲۰٫۱۱۰

۵۶٫۵۷۹٫۶۷۰

۶۵٫۷

جمع

۸۳٫۰۹۹٫۸۳۱

۳٫۰۰۴٫۱۰۹

۸۶٫۱۰۳٫۹۴۰

۱۰۰

مراتع ایران از نظر زمان بهره برداری به دو گروه عمده زیر  تقسیم می شوند.

۱ـ مراتع ییلاقی (مراتع بهاره و تابستان چر):

این مراتع بیشتر در ارتفاعات و مناطق سردسیر قرار داشته و فصل رویش گیاهان در این مناطق فصل گرم سال می باشد. این مراتع عمدتا در فصل بهار و تابستان مورد بهره برداری قرار می گیرند.سطح این مراتع حدود ۲۳ میلیون هکتار می‌باشد که ۶٫۲۱ میلیون تن علوفه خشک قآبل بهره برداری دارند.

۲ـ مراتع قشلاقی (مراتع پاییز و زمستان چر):

این مراتع بیشتر در مناطق کم ارتفاع و گرمسیر قرار داشته و عمدتا در فصول سرد سال یعنی پاییز و زمستان مورد چرای دام قرار می گیرند. وسعت این مراتع حدود ۶۷ میلیون هکتار برآورد می شود که علوفه خشک قابل حصول آنها ۴٫۴۹ میلیون تن می باشد.

در حد فاصل مراتع قشلاقی و ییلاقی، مراتع میان بند قرار دارند. این مراتع معمولا در دو نوبت از سال (هنگام عزیمت و مراجعت از ییلاق به قشلاق ) مورد تعلیف قرار می گیرند. مساحت این مراتع بین مراتع قشلاقی و ییلاقی تقسیم شده است.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا