خانه / ژئومورفولوژی / طبقه‌بندى سنگ‌هاى رسوبى
طبقه‌بندى سنگ‌هاى رسوبى

طبقه‌بندى سنگ‌هاى رسوبى

سنگهاى رسوبى بوسیله پروسه‌‌هاى فیزیکى، شیمیائى و بیولوژیکى تشکیل مى‌شوند. بر اساس پروسه اصلى تشکیل دهنده سنگهاى رسوبى این سنگها به سه گروه عمده تقسیم مى‌شوند

سنگهاى آوارى آنهایى هستند که از قطعات سنگهاى قدیمیترى که حمل و نقل شده و بعداً رسوب کرده‌اند درست شده‌اند (مثل ماسه‌سنگها). رسوباتى که منشأ جانورى، بیوشیمیائى و آلى دارند (مثل کربناتها) و آنهایى که منشأ شیمیائى دارند (مثل سنگهاى تبخیرى) گروههاى دیگر سنگهاى رسوبى را شامل مى‌شوند.
گروههاى اصلى سنگ‌هاى رسوبى، سنگهاى رسى (۶۰%)، ماسه سنگها (۲۵-۲۰%) و سنگهاى کربناته (۲۰-۱۵%) بوده و بقیه فقط ۵% سنگها را شامل مى‌شوند.
۱- سنگهاى رسى Mud Rocks
این سنگها شامل ذراتى هستند که قطر آنها از ۶۲ میکرون کمتر مى‌باشد (سیلتها ۶۲-۴ میکرون و رسها کمتر از ۴ میکرون) اکثر این سنگها داراى ذراتى کوچکتر از ۵ میکرون مى‌باشند. به این دلیل ذرات سنگهاى رسى در موقع تشکیل براحتى و بوسیله کمترین جریان در آب معلق شده و مى‌توانند تنها در آبهاى آرام انباشته شوند .
۲- ماسه‌سنگ‌ها Sand Stones
این سنگها در محیطى که انرژى نسبتاً زیادى دارند (مثل محیط‌هائى با جریان سریع آب) انباشته مى‌شوند. محیط‌هاى پر انرژى شامل تپه‌هاى بادى، سواحل دریاها، رودخانه‌ها و دره‌‌هاى عمیق زیر دریائى مى‌باشند.
ماسه‌هائى که در نقاط کم عمق دریا انباشته مى‌شوند ممکن است توسط جریانات توربیدیتى که شامل مخلوطى از ماسه و آب مى‌باشد، به ناحیه عمیق دریا حمل شده و در آنجا انباشته شوند. اکثر توده‌هاى ماسه‌اى در موقع ته نشست شکل ظاهرى کشیده‌اى (طویل) بخود مى‌گیرند (مثل ماسه‌هائى که در رودخانه‌ها و سواحل دریاها تشکیل مى‌شوند).
۳- رسوبات کربناتى Carbonates
رسوبات جدید کربناته دریائى تقریباً بطور کلى از قسمتهاى مختلف موجودات دریائى تشکیل شده‌اند و شواهد زیادى وجود دارد که سنگهاى کربناته زمان فانروزوئیک نیز چنین بوده‌اند. ولى ذرات سنگهاى کربناته به آسانى مى‌توانند تجزیه شده و یا تغییر جنس دهند بطوریکه منشأ آلى آنها همیشه مشخص نمى‌باشد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا