درخت سکویا

درخت سکویا

معرفی گونه سکویا: بزرگترین درخت دنیا ، درخت سکویای غول آسای کالیفرنیا است. این درخت در پارک ملی سکویا در شرق کالیفرنیا وجود دارد. این درخت همچنین بزرگترین موجود زنده جهان نیز هست!
بلندی این درخت حدود ۹۰ متر و پهنای آن ۹ حدود متر است و حدود ۲۵۰۰ تن چوب دارد. گفته می شود این درخت تقریبا چهار هزار سال عمر کرده است.

نام‌های دیگر سکویا: درخت ماموت، سرخ‌چوب غول‌پیکر

سکویا درختی است  سوزنی برگ این نوع درخت از شاخه مخروطیان رده ناژویان، راسته کاجیان، تیرهٔ سرویان و سردهٔ درختان غول است.

در تیرهٔ سرویان زیرتیره‌ای به نام سرخ‌چوبان وجود دارد که درخت غول، به همراه سرخ چوب ساحلی و سرخ چوب پگاه در این زیرتیره قرار دارند.

درخت سکویا متعلق به خانواده Taxodiaceae می باشد و دارای دو گونه می باشد. یکی با نام علمی  sequoiadendron giganteum  و نام انگلیسی Big tree و گونه دیگرsempervirens  sequoia و نام انگلیسی  Redwood می باشد.

sequoiadendron giganteum

این درخت بومی آمریکای شمالی و کالیفرنیا است و از درختان عظیم به شمار می رود. یک  اصله آن در سال ۱۳۱۵ در باغ نباتات دانشکده کشاورزی کرج کاشته شد که رشد آن در سالهای نخستین بسیار ظعیف بود. نام فارسی آن سکویا که همان نام بومی آن در آمریکا است بکار رفته و گاهی نیز درخت غول گفته می شود.

240px-Grizzly_Giant_Mariposa_Grove

Sequoia sempervirens 

این درخت که قامت آن به بیش از یکصد متر و به قطر تقریبی ۷ متر می رسد، بومی ایالت متحده آمریکا است و اخیرا در باغات کشور ما انتشار یافته است.

نحوه تکثیر: تکثیر آن علاوه بر بذر با یک قطعه تنه درخت که با کمی پوست همراه باشد به سهولت انجام می پذیرد.

منبع:http://www.sadmu.com

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا