خانه / منابع طبیعی و فضای سبز / کاربردهای چمن
کاربردهای چمن

کاربردهای چمن

وب سایت مهندسی فضای سبزwww.landscapeeng.ir

چمن بیشتر در طراحی پارکهای عمومی ، باغات گیاه شناسی ، استادیومهای ورزشی و زمینهای بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته چمن جهت پر نمودن جاهای خالی ، باغچه‌های بزرگ منازل هم در نظر گرفته می‌شود. چمن‌ها را به دو دسته چمنهای گرمسیری و سردسیری طبقه بندی می‌کنند چمنهای سرد سیری که به چمنهای فصل خنک هم مشهورند ویژه مناطق سردسیری و یخبندان می‌باشد. چمنهای گرمسیری بهترین رشد و نمو خود را در هوای گرم (بالای۳۰درجه سانتیگراد) دارند. چمنهای سردسیری در دو زمان کاشته می شوند یکی اوایل بهار و اوایل پائیز در مورد چمنهای گرمسیری به جزء زمانهای بسیار گرم یا بسیار سرد در هر موقعی از سال می‌توان اقدام به کشت نمود.

در کشور ما مردم یه برداشت ثابتی از چمن دارند، یه فرش مسطح سبز رنگ! کاربرد چمن، بیشتر در زمین های بزرگ اللخصوص پارکها است که خوب… دلایلی هم برای این موضوع داره….

اگر از مسئولان و ناظران دلیل استفاده مکرر از چمن رو بپرسیم چند دلیل ارائه می دهند: ۱- نمی شه از چمن در اشکال کوچک و خاص استفاده کرد زیرا هرس کردن با ماشین های چمن زنی در آنها امکان پذیر نیست. (سوال پیش میاد که مگه با اون همه تنوع کاشت چمن در کشورهای دیگه، از ماشین چمن زنی استفاده نمی شه؟ مگه با وسایل و ابزار دیگه نمی شه هرس کرد؟)

۲- چمن بیشتر در مناطق بزرگ استفاده می شه، که با حفاظی محفوظ می شه تا انسان ها از اون منطقه عبور و مرور نکنند. و در کمتر جایی مثل ورودی ها، پله ها، زمین های بازی بچه ها و … استفاده می کنند. (باز هم سوال پیش میاد که چرا در این مناطق در کشورهای دیگه چمن کاری استفاده می شه؟ مگه چمن قابلیت پاخوری رو نداره؟ چطور از چمن در مناطق ورزشی مثل زمین فوتبال استفاده می کنند؟)

با توجه به این مسائل و  کاربردهای مختلف چمن در مناطق برون کشوری، بد نیست مهندسان مربوطه به فکر بیفتند که چرا کاربرد چمن رو عوض نمی کنند؟ شما چی فکر می کنید؟
آماده کردن زمین چمن
اگر زمین چمن پستی و بلندی داشته باشد احتیاج به تسطیح دارد. زیرا در صورت عدم تسطیح در قسمتهای گود آب جمع شده که موجب خفگی چمن می‌شود و در قسمتهای بلند تیز به علت نرسیدن آب ، چمن کاملاً خشک می‌شود. پس از تسطیح اضافه کردن کودههای حیوانی بسیار مناسب است. در مناطق سرد سیر در اواسط پائیز به زمین کود داده می‌شود و در مناطق گرمسیر در هر موقعی از سال به جز ماههای بسیار گرم سال می‌توان کود دهی کرد.

نحوه کاشت بذر چمن
هنگام کاشت بذر باید توجه کرد که توزیع آن به صورت یکنواخت باشد تا چمن یکدست سبز شود. کاشت بذر نباید در روز طوفانی صورت گیرد. کاشت بذر به دو صورت می‌باشد. کاشت با دستگاه بذرپاش و کاشت دستی به صورت پاشش بذر. ابتدا زمین باید به چند قطعه مساوی تقسیم شود و بذر را نیز متناسب با قطعات تقسیم و هر قطعه بذرپاشی می‌شود. عمق کاشت بذر نیم تا یک سانتیمتر است و یا اینکه بذر را به دو قسمت تقسیم کرده ، نیمی از آن را در یک جهت و نیم دیگر را عمود بر جهت اول کشت می‌کنند. بعد از کاشت ، با شن کش بذر را به زیر خاک قرار می‌دهیم و پس از اینکار روی بذر را با کود دامی پوسیده می‌پوشانیم.

مراقبت‌های زراعی چمن
آبیاری: بعد از بذر پاشی آبیاری بارانی صورت می‌گیرد. و در آبیاری باید تا عمق ۱۵ – ۱۰ سانتیمتری کاملاً خیس شود.

کوتاه کردن چمن: چمن‌های کوتاه رنگ سبز تیره بخود می‌گیرند ولی چمن‌های بلند رنگ قهوه‌ای مایل به زرد دارند. چمن زنی باید از ارتفاع ۵ – ۳ سانتیمتری صورت گیرد. اگر کوتاه کردن بیش از روی سطح خاک باشد باعث غلبه علفهای هرز می‌شود.
مبارزه با علفهای هرز و بیماریها
غلطک زدن چمن: اصولأ غلطک زنی بعد از فصل زمستان صورت می‌گیرد چون یخبندان در مناطق سردسیر باعث بالا آمدن چمن از خاک شده و ریشه‌های آن از خاک جدا می‌گردند. غلطک زدن باعث ایجاد تماس مجدد و تثبیت چمن می‌گردد.

زردی چمن: زردی چمن ممکن است در اثر کمبود ازت باشد.
کاربرد چمن
به عنوان زمینه در برنامه فضای سبز استفاده از رنگ سبز چمن که باعث بهتر دیده شدن سایر گیاهان می‌شود.

چمن مکان مناسبی برای بازی بچه‌ها می‌باشد.
چمن در زمین‌های ورزشی استفاده می‌شود.
چمن به عنوان یک جز از گیاهان زینتی فضاهای سبز محسوب می‌گردد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا