خانه / منابع طبیعی و فضای سبز / بررسی علل مبهم ماندن رشته مهندسی فضای سبز
بررسی علل مبهم ماندن رشته مهندسی فضای سبز

بررسی علل مبهم ماندن رشته مهندسی فضای سبز

چرا ” مهندسی فضای سبز” رشته ای مبهم و مهجور مانده است؟

رشته عجیب مهندسی فضای سبز در حدود اوائل دهه ۱۳۷۰ از طرف وزارت علوم به چند دانشگاه معتبر کشور پیشنهاد شد و نهایتاً با سرفصلی مشخص برای اولین بار دانشگاه تبریز اقدام به پذیرش در این رشته کرد. این رشته با توجه به اینکه جذابیت ویژه ای داشت و همچنین عنوان مهندسی را یدک می کشید و از طرفی چون مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی نبود مقبولیت ویژه ای داشت، به نحوی که پذیرفته شدگان این رشته از ضریب هوشی بالا و رتبه خوبی در کنکور برخوردار بودند و در واقع این انتخاب بعد از رشته های پرطرفدار پزشکی انتخاب می شد. اما متاسفانه بعد از قبولی در رشته دانشجویان سر از دانشکده های کشاورزی و منابع طبیعی سر در آورده و نیمی از امید خود را در برخورد اول از دست می دادند.

برخی تغییر رشته می دادند به رشته های مشابه مانند صنایع غذایی و دامپزشکی و غیره و برخی هم مشتاقانه به ادامه تحصیل می پرداختند. پس از دانشگاه تبریز، دانشگاه تهران دومین دانشگاهی بود که این رشته عجیب را تاسیس کرد و مشکل را دو چندان کرد!! از جمله مشکلات این رشته که بعد از مدتی خود را نشان داد اما مدیران گروه و موسسان رشته اهمیتی بدان نمی دادند از این قبیل بودند:

الف- کمبود استاد مجرب در این رشته (اساتید این رشته را عمدتا از گروه های معماری، شهرسازی، عمران و کشاورزی و جغرافیا تشکیل می دادند).

ب- کمبود منابع درسی به ویژه به فارسی (خوشبختانه منابع به زیان لاتین بسیار وجود دارد اما در دسترس نیست).

ج- عنوان عجیب و باورنکردنی این رشته: اساساً نام مهندسی فضای سبز عنوان سبک و مضحکی برای یک رشته محسوب می گردد!! با کمی تعمق می توان بدان پی برد! اساسا رسالت اصلی این رشته برای مدیریت و طراحی پارک ها و تفرج گاه های شهری است که ممکن است بسیاری از آنها فضای سبز هم محسوب نگردد مانند بازیکده های شهری که فضایی شهری و پویاست و یکی از امور اساسی رشته لندسکیپ به شمار می رود. امروزه در ایران ضرورت برنامه ریزی و احداث این گونه فضاها و پارک های موضوعی و ویژه بسیار حس می شود اما متاسفانه کمتر کسی از توانمندی های فارغ التحصیلان این رشته مطلع است. امید است با کمک و یاری دوستان این نقصان نیز جبران شود. پیشنهاد می شود که عنوانی جامع برای این رشته انتخاب شود عناوینی مانند مهندسی طراحی منظر، مهندسی طراحی محیط و … از آن جهت که واژه طراحی بسیط تر از معماری است نیکوست که واژه طراحی انتخاب شود مانند طراحی شهری در شهرسازی

د- به نظر می رسد واحدهای درسی این رشته کاربردی باید تغییراتی داشته باشد.

ه- عمده مهندسان فضای سبز کمتر با یکدیگر مرتبط هستند و لازم است دانشجویان و فارغ التحصیلان در دفاع از حقوق خود همصدا شوند.

و- در نظام مهندسی رشته طراحی منظر سازماندهی و تشکیل شود و این رشته به رسمیت شناخته شود. چرا که تا نهادها و قوانین و ضوابط به نفع این رشته نباشد تقریباً بقیه امور بی فایده است.

تدوین: دکتر علیرضا نوروزی (دکترای شهرسازی و کارشناس طراحی فضای سبز)

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا