خانه / آبخیزداری وهیدرولوژی / آینده شغلی و بازار کار مهندسی منابع طبیعی- مرتع و آبخیزداری
آینده شغلی و بازار کار مهندسی منابع طبیعی- مرتع و آبخیزداری

آینده شغلی و بازار کار مهندسی منابع طبیعی- مرتع و آبخیزداری

با توجه به گستردگی منابع طبیعی و منابع جنگلی کشور, فارغ التحصیلان می توانند در نقاط مختلف ایران جذب سازمانها و مراکز کاری مربوط شوند. وزارت خانه جهاد کشاورزی , سازمان جنگلها و مراتع کشور, موسسات تحقیقاتی منابع طبیعی , مراکز دولتی دیگر از قبیل وزارت «آموزش و پرورش , کشاورزی , فرهنگ و آموزش عالی ,شهرداریها , سازمان پارکها و فضای سبز, سازمان محیط زیست , طرحهای جنگلداری خصوصی, شرکتهای بهره برداری از جنگلها, نهالستانهای جنگلی خصوصی و شرکتهای مشاوره منابع طبیعی » برای تامین کادر کارشناسی خود نیاز به استخدام فارغ التحصیلان این رشته دارند و محل جذب آنها به شمار می آیند .

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه :

داوطلبان گرایش مراتع و آبخیزداری باید در زمینه های اکولوژی , علوم زمینی , آمار و ریاضیات قوی باشند.

بیشتر فعالیتهای این رشته در محیط باز انجام می گیرد لذا داوطلب باید از توانایی جسمی و علاقه مندی لازم برخوردار باشد تا بتواند در شرایط مختلف جوی در مناطق بیابانی و کوهستانی فعالیت نماید .

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر :

منابع طبیعی , امروزه و در دنیای کنونی , از جمله مهمترین و بحث برانگیزترین مقوله هایی است که گاه بیشترین و جدیترین رویکردها و توجه های جوامع مختلف را به خود معطوف داشته است. هر کشوری با اتکا به دانش و آموخته های متخصصان خود, استفاده بهینه و حفظ و نگه داری منابع و سرمایه های ملی را سرلوحه کار خویش قرار داده, در پی آن است که به بهترین وجه ممکن از آنها استفاده و بهره وری نماید, آن طور که لطمه و صدمه جدی به آن وارد نسازد.

بدیهی است , رشد بی رویه جمعیت و افزایش ساکنان روی زمین – که هر روز بر تعداد آن افزوده می شود- خطرات جدی فراوانی را متوجه منابع طبیعی ساخته و رفته رفته می رود تا به بحرانی عظیم در سطح جهانی مبدل شود . راهکارهای جدیدی که توسط پژوهشگران و صاحب نظران در زمینه استفاده صحیح و نگهداری و مراقبت شایسته درباره منابع طبیعی ارائه می شود نیز – بنا به ملاحظاتی – اصولا در بسیاری از کشورهای در حال توسعه جدی گرفته نمی شود و مهم تلقی نمی گردد. لذا از آنجا که منابع طبیعی محدودند و از سویی سرمایه اصلی جوامع به شمار می آیند , شایسته است از جانب کشورها توجه عمیق به آنها شده و اهمیت لازم داده شود, زیرا با نابودی منابع طبیعی , علاوه بر انحلال سرمایه حیات نسل آینده بشر , سلامت آدمی و زندگانی بشر بر روی کره خاکی مورد تهدید قرار خواهد گرفت.

در این راستا , تلاش شده است که در کشور ما در زمینه حفظ , نگهداری و استفاده بهینه از منابع طبیعی , رشته های دانشگاهی مختلفی دایر شود و به تربیت و آموزش افراد علاقمند بپردازد. گنجاندن مجموعه مهندسی منابع طبیعی همراه دیگر رشته های دانشگاهی آموزش عالی کشور, به همین منظور صورت گرفته است.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا