خانه / منابع طبیعی و فضای سبز / باغهای کنار خلیج
باغهای کنار خلیج

باغهای کنار خلیج

برنده ی جایزه ی RIBA Lubetkin 2013

باغهای کنار خلیج

معمار : Wilkinson Eyre

معمار منظر : Grand Associates

موقعیت : خلیج مارینا ، سنگاپور

مساحت کل باغ : ۱۰۱ هکتار

برنده ی جایزه ی انستیتوی سلطنتی معماران بریتانیا ( RIBA ) ( Royal Institute of British Architects )  امسال باغ های کنار خلیج ( Gardens by the Bay ) اعلام شد .

dezeen_Wilkinson-Eyre-Architects-Cooled-Conservatories-at-Gardens-by-the-Bay_sq1 copy

 

این باغها نمونه ی عالی معماری پایدار در عمل است ،  نه تنها بهترین عملکرد را نشان میدهد ، بلکه پیامهای مهمی در رابطه با معماری پایدار به عموم مردم میدهد .

این سازه شامل دو گلخانه ی روبروی هم است که روی هم دو هکتار را پوشش میدهند و مبدل به بزرگترین گلخانه ی دارای اقلیم قابل کنترل جهان شده است . یکی از آنها که به کاسه ای نازک و وارونه شبیه است دارای اقلیم خشک مدیترانه ای و دیگری دارای اقلیم مرطوب و خنکتر است . و سازه ای مخروطی دارد . زیر این سازه کوهی قرار گرفته است که آبشاری از آن فرو میریزد و با این کار رطوبت هوا را افزایش میدهد و از گیاهان شاداب و پرشکوهی که به صورت عمودی به دور کوه رشد میکنند حمایت میکند . همچنین پیاده رویی به صورت مارپیچ به اطراف کوه و داخل و بیرون آن حرکت میکند و بالا میرود و نمایشگاه های اقلیمی متعددی را تجربه میکند .

هردو ساختمان از پشت بندهای فلزی شعاعی ساخته شده اند و یک پوسته ی شبکه ایه فلزی سازه ی زیرین آن را تشکیل میدهد . شیشه های low-energy استفاده شده در بنا اجازه ی عبور %۶۴ نور را به داخل میدهند اما تنها %۳۸ از در یافتهای مرتبط خورشیدی را جذب میکند .

CooledConservatoriesCraigSheppard5717530x530 copy

 

برای دیدن اطلاعات بیشتر و همچنین مشاهده ی سایر نامزدهای دریافت جایزه به و وبسایت رسمی RIBA www.architecture.com  مراجعه نمایید .

با مراجعه به این لینک هم میتوانید عکسهای پانورامای این گلخانه ی شگفت انگیز را ببینید . http://www.360cities.net/image/the-lost-world#524.72,-4.86,70.0

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا