خانه / اخبار و اطلاعیه / سبزترین کشورهای جهان
سبزترین کشورهای جهان

سبزترین کشورهای جهان

در سال ۲۰۱۰، “مرکز سیاست و قانونگذاری محیط زیست” دانشگاه ییل به همراه “مرکز بین المللی شبکه اطلاعات علوم زمین” دانشگاه کلمبیا از “شاخص عملکرد زیست محیطی” (EPI) برای رده بندی کشورهای جهان که در دستیابی و تحقق “اهداف توسعه هزاره ۲۰۱۵” موفق‌تر بوده‌اند، استفاده کردند.

 
بنابر اهداف هزاره از کشورهای جهان خواسته شده تا میزان فقر و بیماری‌های خطرناک و کشنده را کاهش دهند. افزون بر این، کشورهای جهان باید شرایط زیست‌بوم‌های پایدار را به طور قابل توجهی بهبود بخشند.
“شاخص عملکرد زیست محیطی” (EPI) چیست؟
این شاخص در حقیقت تکنیک شمارش و بررسی آمار عملکرد زیست محیطی کشورها با در نظر گرفتن سیاست‌های سبز آنها است. EPI با توجه به سیستم نمره دهی بر اساس دو عامل “سلامت زیست محیطی” و “سرزندگی زیست‌بوم” شکل می گیرد. سرزندگی زیست‌بوم از نمرات افزایش منابع طبیعی، شرایط کم نقص‌تر زیست محیطی و تنوع زیستی تشکیل شده است. سلامت زیست محیطی نیز نشان دهنده معضلات زندگی از قبیل منابع آب غیر بهداشتی، آلودگی هوا و بیماری است.
به گزارش زیست نیوز، فهرست سال ۲۰۱۲ شامل ۲۲ شاخص عملکرد ۱۳۲ کشور جهان در ۱۰ دسته سیاست زیر می شود:
· سلامت زیست محیطی
· آب (اثرات بر سلامت انسان)
· آلودگی هوا (اثرات بر سلامت انسان)
· آلودگی هوا (اثرات زیست محیطی)
· منابع آب (اثرات زیست محیطی)
· تنوع زیستی و زیستگاه
· جنگل‌ها
· شیلات
· کشاورزی
· تغییرات آب و هوایی
بر همین اساس، پنج کشور سبز جهان عبارتند از:
سوئیس
سوئیس به عنوان زیباترین و پایدارترین کشور از نظر زیست محیطی در جهان شناخته می شود. طبیعتی که زیبایی آن نفس را در سینه حبس می کند و چشم اندازهایی فوق العاده از جمله عوامل موثر در این زمینه بوده‌اند. این در شرایطی است که مردم سوئیس همچنان در مسیر ایجاد جامعه‌ای سبزتر در زمینه‌های مختلف حرکت می کنند. برای ترویج عادت‌های بهداشتی و سلامت، دولت سوئیس برای ریختن و پرتاب آشغال در مکان‌های عمومی جریمه تعیین کرده است.
49736_328
لتونی
با کسب نمره ۷۰.۳۷ در بخش سرزندگی زیست‌بوم، لتونی دومین کشور سبز جهان در فهرست EPIمحسوب می شود. طبیعت بکر این کشور نشان دهنده توجه مردم به محیط زیست پاکیزه و سلامت است. افزون بر این، لتونی گزینه‌های جایگزین متنوعی را برای گشت و گذار سبز از گردش‌های ساده در طبیعت تا پیشنهادهایی برای شکارچیان و دوستداران پرندگان ارائه کرده است. از این رو، هر فردی می تواند به راحتی به محیط زیست سبز و غنی لتونی دسترسی داشته باشد.
IMAGE634957467077173118
نروژ
نروژ به مقابله با پیامدهای گرمایش جهانی پرداخته و از این رو، دولت و مردم این کشور در پی حفظ سطح بالای محافظت از زمین در برابر سناریوهای ویرانگر آینده هستند. در حقیقت، دولت در کنار مردم نروژ برای توسعه “کشور کربن خنثی” تلاش می کنند.
49739_243
لوگزامبورگ
لوگزامبورگ افتخار در اختیار داشتن “مرکز فناوری زیست محیطی” (CRTE) را دارد که به موضوعات مختلفی مانند طراحی دوستدار محیط زیست، انرژی‌های تجدیدپذیر، تجزیه و تحلیل چرخه زندگی و ساخت و ساز دوستدار محیط زیست رسیدگی می کند.
49738_770
کاستاریکا
دولت کاستاریکا خود را وقف آن کرده تا به عنوان سرمشقی برای منبع انرژی تجدیدپذیر شناخته شود. این کشور در مسیر مبدل شدن به “کشور کربن خنثی” تا سال ۲۰۲۱ حرکت می کند. طی سال‌های گذشته، روند جنگل‌زدایی در کاستاریکا زمین لازم برای کشاورزی را فراهم کرده، اما اکنون آنها بر طرح‌های احیای جنگل تمرکز کرده که از آن جمله می توان به کاشت پنج میلیون نهال طی تنها ۵ سال اشاره کرد.
49737_425
شایان ذکر است، ایران در میان ۱۳۲ کشور جهان رده ۱۱۴ را در لیست سال ۲۰۱۲ شاخص عملکرد زیست محیطی (EPI) به خود اختصاص داده است. این در شرایطی است که ایران در سال ۲۰۰۸ رده ۶۷ و در سال ۲۰۱۰ رده ۷۸ را به خود اختصاص داده بود. از این رو، روند نزولی شرایط زیست محیطی و کیفیت زندگی ایران همچنان ادامه یافته و وضعیت نگران کننده‌تری به خود گرفته است

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا