خانه / منابع طبیعی و فضای سبز / سازمان های فضای سبز در یک نگاه
سازمان های فضای سبز در یک نگاه

سازمان های فضای سبز در یک نگاه

بدون تردید امروز مفهوم سنتی فضای سبز ونقش آنها در کلان شهرها دستخوش تحول ودگرگونی های اساسی  گردیده و برای آن علاوه بر ایجاد محیطی پر درخت وسبز  و مصفا، کارکردهای جدیدی همچون موارد ذیل تعریف شده است :

 • کاهش آلودگی محیطی و هوا
 • منظرسازی  وکاهش آلودگیهای بصری
 • ایجاد مکانهای مناسب جهت گذران اوقات فراغت
 • ایجاد فرصتی برای توسعه شرایط فرهنگی ومکانی برای ارائه آثاری هنری
 • فراهم سازی فرصتی به منظورارتقاء بهداشت روان شهروندان وآسایش فکری آنان
 • ایجاد محیطی جهت تعاملات اجتماعی وارتقاء روابط شهروندی
 • ایجاد شرایطی مناسب برای حفظ تنوع زیستی وپیوند انسان با طبیعت
 • ایجاد میکروکلیما هایی جهت تلطیف هوا وکاهش با آلودگیهای صوتی
 • فراهم سازی امکاناتی با هدف استفاده مجدد از آبهای تصفیه شده، فاضلآب هاو حفظ سفره های آب زیرزمینی

 

the_beautiful_landscaping_thumb2-300x225 

بدیهی است  نیل به این اهداف یا حداقل سمت گیری دقیق تر ی به منظور دست یابی به آنها مستلزم تحقق شرایطی است که برخی از آنها عبارتنداز :

 

 • باز خوانی وتعریف مجدد وظایف، نیازها والزامات فضاهای سبز شهری
 • بستر ساز ی به منظور تحقق اهداف (اعم از تشکیلاتی –  مالی  –  فنی )
 • فرهنگ سازی وآگاهی بخشی به شهروندان جهت جلب حمایت آنان
 • ایجاد فضایی برای جلب مشارکت شهروندان وسازمانهای مردم نهاد به منظور ارایه دیدگاههاونظارت آنان
 • باز تعریف مسئولیتها  وباز سازی سازمانهای اجرایی ونظارتی مسئول در احداث ونگهداری فضای سبز
 • باز تعریف ارزش اقتصادی ، زیست محیطی واجتماعی ، فرهنگی فضاهای سبز به منظور تخصیص اعتبار لازم جهت توسعه ونگهداری آنها .

ذکر این نکته ضرورت دارد که در حال حاضر ارزش اقتصادی فضاهای سبز اغلب بدون توجه به کارکردهای واقعی آنها مورد داوری وبرآورد قرار می گیرد.در حالیکه اگر به نقش باز دارنده این فضاها در کاهش هزینه های  بهداشتی ،روانی ،  کاستن جرایم وناهنجاریهای اجتماعی  ونیز تعدیل اختلافات اجتماعی ،کاستن از تنشهای خانوادگی، کم کردن بار آلودگیهای مختلف و غیره توجه گردد وبه لحاظ اقتصاد زیست محیطی ولحاظ نمودن ضوابط والزامات مدیریت شهری ،این ارزشها واقعی شود، میتوان به جرات اظهار داشت که تمامی هزینه های مصروفه در این باره ، دارای توجیه اقتصادی است .

بنابراین در بهبود شرایط فضاهای سبز شهر تهران وسایر کلان شهر ها پرداختن به مقوله قدیمی اما با نگاه جدید حائز اهمیت بسیار است.

 

۱٫ نگاه محیط زیستی: در این زمینه ضروریست تا نقش سه مولفه شامل :

الف : کمربند سبز پیرامون شهر

ب : بوستانها و فضاهای سبز عمومی

ج : فضاهای سبز درون شهری وابسته به بخش خصوصی و دولتی

 مورد بازبینی مجدد قرار گیردو تاثیر آنها در شرایط زیست محیطی با توجه به شرایط نوین مطرح شده نظیر تنوع زیستی ، کاهش آلودگیها، تغییرات اقلیمی،تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی و … بررسی گردد.

 

۲٫ نگاه اجتماعی: در این زمینه ضروریست تا بهبود شرایط فضاهای سبز با توجه به دیدگاه های نوین مطروحه به نقش فضاهای سبز و تاثیر آنها به بهداشت روان ، سلامتی ، آسایش گذران اوقات فراغت، تعاملات شهروندی مورد بازبینی قرار گیرد.

 

۳٫ نگاه اقتصادی: در این زمینه ضروری است تا موضوع کاستن از هزینه های اجرایی و نگهداری فضای سبز از یک طرف و تامین منابع جدیدی برای آن از طریق حمایت سایر بخش های تولیدی و خدماتی ویا دفع درصدی از عوارض برای واحدهای آلاینده (خودروهای شخصی – کارگاه ها و کارخانجات و..) مورد توجه قرار گیرد.

 

۴٫ نگاه فنی: وضع معیارهای جدیدی جهت استفاده از المانهای بیولوژیک کاربردی در فضای سبز که دارای سازگاری و کارآیی بیشتری هستندو حذف یا محدودیت تدریجی مواردی که از نظر فنی توجیه آنها مورد پرسش است (مثل چمن کاری گسترده – کاشت گونه های حساس به شرایط اقلیمی و استفاده از گونه هایی با نیاز آبی زیاد) مورد بازبینی قرار گیرد.

 

به نظر میرسد مجموعه موارد فوق الذکر میباید به طور هماهنگ و سیستمیک ،همراه سایر موارد لازم، در تدوین استراتژیهای نوین طرح های جامع فضاهای سبز لحاظ شده و برای مقاطع زمانی کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت برنامه های اجرایی ارائه گردد.

در این راستا سازمان پارکها وفضای سبز به عنوان یکی از واحدهای تابعه حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری تهران و به موازات انجام فعالیتهای اجرایی وعمرانی ، موضوع پژوهش را نیز به مثابه سرفصلی جدی ، اثرگذار و فرانگر در دستور کار خود قرارداده و کوشیده است مسایل و مشکلات فضای سبز را بر پایه مطالعات جامع شهری و در چارچوب طرحهای گسترده پژوهشی به سامان برساند.

البته باید توجه داشت گسیختگی و انقطاع بین یافته های پژوهشی و کاربرد آن در دستگاههای اجرایی به عنوان یکی از آسیبها و چالشهای اساسی پیش روی توسعه پژوهش در جامعه است و توفیق طرحهای پژوهشی مستلزم تعریف کاربست اجرایی برای آنهاست و به همین دلیل سازمان پارکها، توجه عمیق به ظرفیت های اجرایی طرحهای پژوهشی را گامی مهم و استوار در نیل به توسعه پایدار تلقی می کند و تلاش دارد تا براساس راهبرد جناب آقای دکتر قالیباف شهردار محترم تهران ، تلفیق برنامه های عمرانی و خدماتی خود را بامباحث اجتماعی و فرهنگی بطور اصولی پیگیری نماید. سازمان پارکها و فضای سبز شهرتهران در فرآیندی دیگر و با درکی تازه از مفهوم خلاقیت و ابتکار که ملهم از فرمایشات مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی) است ، نگاه خود را به افقی روشن تر و مبتنی بر حمایت از نوآوری توام باتوجه به خواست شهروندان محترم معطوف نموده و برهمین سیاق ، انجام نظرسنجی و فازهای مطالعاتی را بعنوان دوعامل غیر قابل جایگزین در پروژه های اجرایی خود ( در هرمقیاس ) پذیرفته و رعایت نموده است .

landscapeeng.ir

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا