خانه / دانلود / پاورپوینت آشنایی با باکتری Bacillus thuringiensis / نجات جهان با یک باکتری!
پاورپوینت آشنایی با باکتری Bacillus thuringiensis / نجات جهان با یک باکتری!

پاورپوینت آشنایی با باکتری Bacillus thuringiensis / نجات جهان با یک باکتری!

ر اساس گزارشات سازمان ملل، حدود ۸۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان دچار فقر غذایی هستند که تا سال ۲۰۲۰ به یک میلیارد نفر خواهد رسید. از سوی دیگر، بشر با استفاده نسبتا کامل از منابع و امکانات موجود، امروزه برای افزایش تولیدات کشاورزی با محدودیت منابع موجه است. در این راستا، فناوری زیستی یا بیوتکنولوژی کشاورزی، افقی روشن در برابر دیدگان ما می گشاید.

پیچیده ترین شاخه بیوتکنولوژی؛ مهندسی ژنتیک Genetic Engineering، می باشد که روش های مبتنی بر ژنتیک سلولی ملکولی، نشانگرهای ملکولی، کشت سلولی بافت، میکروبیولوژی و بیوشیمی را در بر می گیرد. به طور کلی مهندسی ژنتیک شامل استفاده از روش های انتخاب ژن مورد نظر، جداسازی، خالص سازی، تکثیر و انتقال ژن ها و ارزیابی بروز آنها در موجود زنده می باشد.

یکی از مهمترین و کاربردی ترین استفاده های مهندسی ژنتیک در کشاورزی، تراریزش یا انتقال ژن و تولید گیاهان و جانواران تراریخته transgenic Plant می باشد. این گیاهان دارای صفات جدید و یا تغییر یافته ای هستند که می توانند قابلیت مقابله با آفات را به طور اتوماتیک داشته باشند و این مسئله درآنها به حالت بالقوه در آید.

BollWeevil013

Bacillus thuringiensis یا BT نامی آشنا در کنترل آفات و حشرات است که در تولید بیش از ۹۰% آفت کش های میکروبی و تعداد زیادی از گیاهان فراریخته مقاوم به حشرات کاربرد دارد و عاملی است برای مبارزات بیولوژیک. این باکتری یک باسیل گرم مثبت و اسپورزا است که به دلیل دارا بودن توکسین هایی که خواص حشره کشی دارند، در مقابله با حشرات زیان آور کشاورزی جایگاه مهمی دارد.

GMcrop

توکسین های این باکتری که به “دلتا اندو توکسین” معروفند، در حقیقت پروتئین های کریستالی هستند که هنگام اسپورزایی باکتری تولید می شوند. هنگامی که این توکسین توسط حشره بلعیده می شود، پروتئین کریستالی در محتویات و شیره قلیایی روده حشره حل شده و تحت تاثیر آنزیم های پروتئاز به قطعات کوچک تر تبدیل می شود. در اثر واکنش هایی که این قطعات با سلولهای اپی تلیال روده میانی حشره انجام می دهند، دیواره روده حشره سوراخ شده و محتویات روده با هموسل مخلوط می گردد که این امر موجب بروز یک عدم تعادل بیوشیمیایی در بدن لارو شده که برای حشره کشنده است. پس از جذب میزان کافی از توکسین و صورت پذیرفتن فعل و انفعالات مذکور ، لارو دست از تغذیه می کشد، در نتیجه ظرف چند روز از گرسنگی می میرد.

1665fig2

برای آشنایی بیشتر با این باکتری می توانید فایل های زیر را دانلود نمایید:

 

پاورپوینت (تصاویر و نکات )

download-icon-Taktemp (21)

pdf توضیحات

download-icon-Taktemp (21)

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا