خانه / جنگلداری -درخت شناسی / آشنایی با ذخیره گاه های زیست کره ایران
آشنایی با ذخیره گاه های زیست کره ایران

آشنایی با ذخیره گاه های زیست کره ایران

 مدیریت مناطق و عرصه­ های با ارزش اکوسیستمی و دارای غنای ژنتیکی بالای گیاهی و جانوری بدون در نظر گرفتن جوامع محلی و نقش مشارکتی آنها در روند مدیریت بهینه و توسعه پایدار عملاً امکان پذیر نبوده و تجربه دهه­های گذشته نیز بر این امر صحه گذاشته است. لذا در دهه ۱۹۶۰ متخصصین و کارشناسان ارشد محیط زیست بر ایده نوینی تحت عنوان ذخیره­گاه زیست­کره به توافق رسیدند و از همان سالها ایجاد و تاسیس ذخیره­گاه زیستکره در یونسکو به جدیت پیگیری شد. وجه تمایز ذخیره گاه های زیست کره از دیگر طبقات حفاظت شده، روش برنامه ریزی و مدیریت مناسب آنهاست که بر پایه استفاده های چند منظوره و سپردن نقش اساسی و سازنده به جوامع محلی استوار است. در این برنامه ریزی ها، توجه به ارتباط متقابل انسان و منابع طبیعی و استفاده پایدار، زمینه حفاظت و حمایت از منابع ژنتیکی گیاهی و جانوری، پژوهش، نظارت و کنترل پیوسته زیست محیطی را فراهم می سازد.

tangsayad

 ذخیره گاه های زیستکره – مناطق حفاظت شده ای هستند که از طرف یونسکو تحت پوشش دفتر شورای هماهنگی بین المللی برنامه انسان و کره مسکون(MAB) قرار دارند و هدف اصلی تعیین این ذخیره گاه ها – ایجاد زمینه علمی مناسب در راستای هماهنگی بین کشورها و تبادل دانش علمی به منظور جلوگیری از کاهش روند رو به نابودی تنوع زیستی است.
در دهه شصت میلادی متخصصان و کارشناسان ارشد محیط زیست بر ایده نوینی تحت عنوان ذخیره گاه زیستکره به توافق رسیدند و از همان سالها ایجاد و تاسیس ذخیره گاه زیستکره در یونسکو پیگیری شد.
وجه تمایز ذخیره گاه های زیستکره از دیگر طبقات حفاظت شده – روش برنامه ریزی و مدیریت مناسب آنها ست که بر پایه استفاده های چند منظوره و سپردن نقش اساسی و سازنده به جوامع محلی و مشارکت مردم در تصمیم گیری ها استوار است.

139212240923105392341714

در حال حاضر پانصد و پنجاه و سه ذخیره گاه زیستکره در یکصد و هفت کشور جهان به ثبت رسیده که ایران از جمله کشورهای پیشگام و موثر در تحقق برنامه های انسان و کره مسکون سازمان یونسکو محسوب می شود . کشور ایران با تنوع اقلیمی و زیستی کم نظیر خود، از سالها پیش جهت حفاظت از منابع طبیعی ، تنوع زیستی و چشم اندازه های بی بدیل خود تقسیم بندیهای متفاوتی از حفاظت مانند پارکهای ملی،آثار طبیعی ملی، پناهگاههای حیات وحش ،مناطق حفاظت شده و مناطق شکار ممنوع را به مرحله اجرا گذارده است.
ایران بعنوان یکی از اعضای فعال کمیسیون ملی انسان و کره مسکون یونسکو فبلا دارای نه ذخیره گاه زیستکره شامل توران – کویر – گلستان – میانکاله – ارژن و پریشان – گنو – حرا و دریاچه ارومیه بوده است و اکنون بعد از سی و چهار سال دو ذخیره گاه جدید ایران به نامهای دنا و سبز کوه در فهرست یو نسکو به ثبت رسیده و تعداد ذخیره گاه های زیستکره در ایران به یازده عدد رسید.

فهرست زیست کره های موجود در ایران به شرح زیر می باشد:

 ۱٫ منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت ۵۲۰۰۰ هکتار
۲٫ منطقه حفاظت شده ارژن با وسعت ۶۵۷۵۰ هکتار
۳٫ منطقه حفاظت شده گنو با وسعت ۴۹۰۰۰ هکتار
۴٫ پارک ملی گلستان با وسعت ۱۲۵۸۹۵ هکتار
۵٫ پارک ملی کویر با وسعت ۷۰۰۰۰۰ هکتار
۶٫ منطقه حفاظت شده حرا با وسعت ۸۵۶۸۶ هکتار
۷٫ پارک ملی دریاچه ارومیه با وسعت ۴۶۲۶۰۰ هکتار
۸٫ پناهگاه حیات وحش میانکاله با وسعت ۶۸۸۰۰ هکتار
۹٫ پارک ملی و پناهگاه حیات وحش توران با وسعت ۱۰۰۰۰۰۰ هکتار

۱۰٫پارک ملی دنا با وسعت ۲۵۸۳۹ هکتار

۱۱٫ منطقه حفاظت شده سبز کوه با وسعت ۵۶,۳۰۸ هکتار

منابع:

http://alborztour.com

http://www.daneshju.ir/forum

http://www.irandeserts.com

http://www.iew.ir

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا