خانه / اخبار و اطلاعیه / از خرس ایرانی چه می دانیم؟
از خرس ایرانی چه می دانیم؟

از خرس ایرانی چه می دانیم؟

IMAGE634484050308057500

 یکی از گوشتخوارانی که تلاش های حفاظتی و پژوهشی گسترده ای در در سرتاسر حوزه انتشار این گونه در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی اروپا، آسیا و آمریکای شمالی به آن اختصاص یافته است خرس قهوه ای است. با این حال، این گونه در محدوده قفقاز و خاورمیانه به شدت کمتر از سایر بخش های محدوده پراکنش خود مورد بررسی قرار گرفته است.

درخصوص جمعیت خرس قهوه ای در ایران نیز آمار قابل اتکایی وجود ندارد، بطوریکه کارشناسان قدیمی جمعیت خرس قهوه ای را ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ عدد برای کل کشور می دانند، هرچند که بعید است این آمار منطقی باشد.

خرس قهوه‌ای

خرس قهوه‌ای حیوانی است بزرگ و تنومند که طول بدنش ممکن است به ۲ متر و وزن آن به ۴۸۰ کیلوگرم برسد. خرس قهوه‌ای سرپهن، پوزه‌ی کوتاه و گوش نسبتا کوچک و راست و گردی دارد. هم‌چنین چشم این نوع خرس نسبتا کوچک و گردن آن کوتاه و کلفت است. دست‌ها و پاهای خرس قهوه‌ای بلند و کلفت است. پاهای خرس‌ها از دست‌هایشان بلندتر است دم خیلی کوچک خرس‌ها در زیر موها مخفی شده است. بدن خرس قهوه‌ای از موهای انبوه و زیر و بلند پوشیده شده است. رنگ موها از قهوه‌ای تیره تا قهوه‌ای زرد و خاکستری تغییر می‌کند. گاهی لکه‌ی کوچکی با رنگ روشن در سینه‌ی خرس دیده می‌شود.

 عادات

شبگرد است. در مناطقی که آرامش کافی داشته باشد، روزها نیز مشاهده می‌شود. به صورت انفرادی زندگی می‌کند، خرس ماده اغلب با بچه‌ها دیده می‌شود. لانه خود را در شیب‌های کوهستانی در بین سنگ‌های بزرگ انباشته شده، سوراخ‌های طبیعی، غارها، و یا در میان ریشه درختان انتخاب می‌کند. در بسیاری اوقات خودش نسبت به حفر لانه اقدام نموده و کف آن را با گیاهان خشک می‌پوشاند. بسیار قوی است. می‌تواند مسافت زیادی را چهار دست و پا با سرعتی متجاوز از ۵۰ کیلومتر بدود. در موقع نزاع و بازی اغلب روی دو پا می‌ایستد. قادر است از درختان کوتاه بالا برود و شناگر ماهری است.

khers4

محل زندگی و تغذیه

خرس قهوه‌ای در نواحی جنگلی کوه‌های البرز و کوه‌های زاگرس زندگی می‌کند. تعداد آنها در سال‌های اخیر بسیار کم شده است. خرس‌ها از غذاهای مختلف گیاهی و حیوانی تغذیه می‌کنند غذای اصلی خرس‌ها را قسمت سبز گیاهان، میوه‌ها، حشرات و مهره‌داران کوچک تشکیل می‌دهد. آنها به لانه‌های زنبور عسل و کندوهای آنها دستبرد می‌زنند و عسل می‌خورند. خرس‌ها ممکن است با شکستن شاخه‌ی درخت‌ها و خراب کردن کشتزارها خساراتی به بار آورد.

تولید مثل- توله‌ها اوایل تا اواسط زمستان، زمانی که خرس ماده در لانه دوران خواب زمستانی را می‌گذراند، متولد می‌شوند. بچه‌ها بعد از یک ماه چشم باز می‌کنند. ابتدا رشد آنها خیلی کند است و بعد از این که از لانه بیرون آمدند، به سرعت رشد می‌کنند.

خواب زمستانی

زمستانی در خرس‌ها به ارتفاع و آب و هوای محل زندگی آنها بستگی دارد. خرس‌ها در نقاط کم ارتفاع و گرم ممکن است اصولا خواب زمستانی نداشته باشند. خرس‌ها قبل از خواب زمستانی غذای زیادی می‌خورند و لایه‌ی ضخیمی از چربی در زیرپوست آنها ذخیره می‌شود. معمولا با ریزش اولین برف خرس‌ها داخل لانه مستقر می‌شوند هنگامی که لانه به وسیله‌ی برف کاملا پوشیده می‌شود، فقط سوراخ کوچکی لانه‌ی آنها را به محیط خارج مربوط می‌سازد.

پراکندگی در ایران

خرس قهوه‌ای در ایران در نواحی جنگلی کوه‌های البرز و زاگرس زندگی می‌کند و در خراسان، آذربایجان، کرمانشاه، لرستان، کردستان، همدان و اصفهان دیده شده است.

http://up.forest-eng.ir/up/jangaliha/pics/AlborzLitter1.jpg

وضعیت فعلی

خرس‌ها به دلیل استفاده از منابع غذایی مختلف، زندگی در مناطق دور از دسترس و صعب‌العبور جنگلی و کوهستانی، شبگرد بودن نداشتن دشمنان طبیعی و خواب زمستانی از جمعیت خوبی برخوردارند و در حال حاضر خطری جدی نسل آنها را تهدید نمی‌کند. در منطقه گلستانک واقع در البرز مرکزی در یک روز می‌توان تعدادی خرس قهوه‌ای را مشاهده کرد.

همچنین از سال ۱۳۸۵ خرس قهوه ای  به عنوان یکی از گونه های گوشتخواران بزرگ جثه ایران در برنامه های مطالعاتی انجمن یوزپلنگ ایرانی بوده و برنامه های متعددی برای حفظ آن در مناطق مختلف ایران، بخصوص منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شمالی و استان لرستان به عنوان دو نماینده البرز و زاگرس درحال اجرا می باشد. تیم مستندسازی انجمن نیز طی سال های اخیر درحال تولید مستندی درباره زندگی این زیرگونه کمتر شناخته شده کشورمان می باشد.

منابع:

tebyan.net

irandeserts.com

iew.ir

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا