خانه / ژئومورفولوژی / آشنایی مقدماتی با علم ژئومورفولوژی
آشنایی مقدماتی با علم ژئومورفولوژی

آشنایی مقدماتی با علم ژئومورفولوژی

محیطی که ما در آن زندگی می کنیم از تنوع فراوانی برخوردار است و اشکال ناهمواری های ان در هر قلمرو ویژگی های خاص خود را دارند. هرچند پدیده های ناشی از دینامیک درونی همیشه در زمان و مکان تقریباً ثابت عمل کرده اند اما برتری یک فرآیند بر سایر فرآیندها در یک قلمرو یا قدمت عملکرد و تکرار آنها در طول زمان از یک طرف و تنوع کانی شناسی و نسبت مقاومت و گسترش سنگهای تشکیل دهنده پوسته جامد زمین از طرف دیگر، مناظری در ناهمواری ها به وجود آورده که ویژگی های آن گاهی در دو ناحیه مجاور تفاوت های فراوانی دارند و یا برعکس در گستره وسیعی از پوسته جامد زمین شباهت ها یا خصوصیات تقریبا یکسانی را عرضه می کنند.

images

پیکر شناسی زمین یا ژئومورفولوژی از سه کلمه ژئو به معنای زمین، مورف به معنی شکل و لوگوس (لوژی) به مفهوم شناسایی از ریشه یونانی تشکیل شده است.

ژئومورفولوژی‌ بیشتر به‌ پدیده‌های‌ سطح‌ زمین‌ توجه‌ دارد؛ یعنی‌ ریخت‌ یا چهره‌ زمین‌ را مطالعه‌ می‌کند. به‌ همین‌ دلیل‌ این‌ علم‌ ارتباط‌ بسیاری با زمین‌شناسی‌ دارد و تحت‌ تأثیر یافته‌های‌ علم‌ زمین‌شناسی‌ است‌. چرا که‌ ریخت‌ یا شکل‌ ظاهری‌ زمین‌، تبلور اتفاقات‌ درون‌ زمین‌ می‌باشد. البته‌ زمین‌شناسی‌ بیشتر به‌ اعماق‌ و لایه‌های‌ درونی‌ زمین‌ می‌پردازد اما ژئومورفولوژی‌ فرآیندهای‌ بیرونی‌ یا سطحی‌ زمین‌ را مطالعه‌ می‌کند.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا