خانه / جنگلداری -درخت شناسی / کلیاتی در مورد بیومتری جنگل
کلیاتی در مورد بیومتری جنگل

کلیاتی در مورد بیومتری جنگل

بیومتری جنگل شامل روشها و راهکارهای جمع آوری، تجزیه تحلیل، ارزیابی داده ها و ارائه نتایج در مورد توده جنگلی است. اندازه گیری مشخصه های توده جنگلی شامل: مساحت توده، اندازه گیری قطر درختان، ارتفاع درختان، سطح تاج پوشش، سطح مقطع، حجم توده جنگلی، رویش جنگل و … می باشد.
دستیابی به اندازه و مقدار یک مشخصه یا مشخصه های یک جامعه درختی تنها به کمک آماربرداری و اندازه گیری مشخصه توده، امکان پذیر است. در واقع این وظیفه اندازه گیری و آمار جنگل است که اطلاعات مورد نیاز یک کارشناس علوم جنگل را برای برنامه ریزی فراهم آورد. در ابتدای امر برای دستیابی به اطلاعات اندازه های توده، تمام سطح آن را پژوهش و اندازه گیری می کردند تا اینکه برای صرفه جویی در وقت و هزینه سعی شد با پژوهش بخشی (نمونه) از توده، مشخصات کل توده را برآورد کنند. این روش که مدت ها قبل از به وجود آمدن روابط آمار ابداع شده بود، ملزم بود موجودی کل توده را برآورد کند، ولی در این روش امکان محاسبه خطاهابی آماری وجود نداشت.

اهداف آماربرداری در جنگل:

1

اهداف آماربرداری را می توان در تعیین میزان عناصر مورد نظر در منابع طبیعی موجود، پراکنش مکانی، چگونگی تکامل و قابلیت استفاده از آنها دانست. برای دستیابی به اهداف تعیین شده، وظیفه کلی اندازه گیری و آمار جنگل می تواند شامل جمع آوری اطلاعات لازم برای برنامه ریزی، کنترل تعداد و افراد جامعه، مطالعه روابط موجود بین مشخصه ها و پارامترهای مختلف و سرانجام انتخاب و تعیین راه حل های برتر در جهت اهداف برنامه ریزی باشد.

آماربرداری صد در صد ۱۰۰% Inventory or Full Calipering

در این روش آماربرداری تمام درختان عرصه یا توده جنگلی که از حد شمارش عبور کرده باشند مورد اندازه گیری قرار می گیرند. به عنوان مثال در کارهای اجرایی قطر برابر سینه حد شمارش، طبقه ۱۵ یا ۵/۱۲ سانتی متر است. مشخصه مورد اندازه گیری  ممکن است قطر در ارتفاع برابر سینه، ارتفاع هر درخت در توده جنگلی، سطح مقطع در ارتفاع برابر سینه یا موجودی سرپا در واحد سطح یا در یک سطح مشخص باشد.

آماربرداری صد در صد در موارد زیر انجام می شود:

۱-     اندازه گیری رویش جنگل به روش کنترل

۲-     اندازه گیری برای نیل به اهداف جنگل شناسی

۳-     اندازه گیری دقیق توده های جنگلی

۴-     اندازه گیری توده های جنگلی ناهمگن با مساحت کم

۵-     آماربرداری صد در صد در کل جنگل های یک کشور یا ایالت

۶-      بررسی روش های مختلف نمونه برداری

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا