خانه / جنگلداری -درخت شناسی / جنگلداری پایدار و اصول پایداری جنگل
جنگلداری پایدار و اصول پایداری جنگل

جنگلداری پایدار و اصول پایداری جنگل

در سال ۱۹۹۲ پس از اجلاس ریودوژانیرو دو مفهوم جنگلداری پایدار ومدیریت اکوسیستمی در رابطه با حفاظت ومدیریت جنگلها به طور موازی مورد توجه وبحث سازمان ها، کنوانسیونها ومحافل مربوط به جنگلداری قرار گرفتند.مدیریت جنگلداری پایدار ریشه خود را در جنگلداری کلاسیک دارد و توسط بعضی از سازمانهای بین المللی از قبیل فائو مورد حمایت وترویج قرار گرفته است در حالیکه مدیریت اکوسیستمی توسط کنوانسیون حفظ تنوع زیستی به عنوان یک چارچوب مورد قبول واقع شده است.

23

جنگلداری پایدار

سابقه تاریخی جنگلداری پایدار در واحد سطح بیش از دوقرن است جنگلداری پایدار در واحد سطح بر دو اصل برداشت مستمر ودائمی وبرداشت اقتصادی استوار است .کارشناسان ومدیران جنگلداری پس از سالها تجربه دریافتند که اگرچه ممکن است در یک طرح جنگلداری به جنگلداری پایداردست یافت ولی در سطح ملی به علت افزایش تقاضا برای تولیدات کشاورزی وتوسعه صنعت جنگلداری به مخاطره افتاده است .

جنگلداری پایدار در سطح ملی رویکردی است که اهداف اقتصادی، اجتماعی،زیست محیطی وفرهنگی مدیریت جنگل را با اصول جنگل هماهنگ می کند .برطبق اصول جنگل منابع واراضی جنگلی باید برای تامین نیازهای اجتماعی ، اقتصادی ،اکولوژیکی فرهنگی ومعنوی به صورت پایدار برای نسلهای فعلی وآینده مدیریت شوند.

این نیازها در زمینه تولیدات چوبی ،غیر چوبی، آب، غذا ، گیاهان دارویی ،شغل، تفرج وزیستگاه حیات وحش هستند. همچنین جنگلداری در سطح ملی باید اقداماتی را در زمینه حفظ سلامتی جنگلها در برابر آلودگی هوا، آفات وامراض را انجام دهد.نتیجه تلاش سازمان های بین المللی مانند برنامه محیط زیست سازمان ملل وفائو در سالهای اخیر منجر به تغییر در سیاست وقوانین جنگل، تحول در ساختار ، تشکیلات بخش جنگلداری ، تهیه راهبرد جنگلداری وحفاظت جنگلها در کشورهای مختلف شده است.

در سطح جهانی هم انواع کنوانسیونهای مرتبط با مسائل جنگلداری تشکیل شده است، ولی باید توجه کرد که جنگلداری پایدار با موانع ومشکلات فراوانی ازقبیل کمبود همکاری بین کشورها وجامعه بین المللی ، منابع مالی ، انتقال تکنولوژی مناسب محیط زیست ، عدم گسترش مشارکت ، تقسیم عادلانه در آمدهای جنگل ودر نهایت فقر ونابرابری روبه روست.

اصول جنگلداری نزدیک به طبیعت

اساس وپایه تولید در جنگل خاک است، ازاین رو باید نسبت به حفظ وحاصلخیزی خاک ودر صورت نیاز در تقویت آن اقدام کرد.به همین جهت در جنگلداری باید از تخریب خاک به صورت لغزش ورانش، فرسایش ، آبشویی عناصروکوبیدگی خاک جلوگیری کرد.باید از قطع یکسره وسیع ، استفاده از ماشین آلات سنگین بهره برداری و حمل ونقل به ویژه در زمینهای حساس به رانش خودداری کرد.

خوشبختانه در جنگلهای خزری به دلیل عدم قطع یکسره در سطوح گسترده فقط در جنگلهای مخروبه وبا هدف تسریع در احیاء وبرهم زدن اکوسیستم های آن ، از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است ولی حاصلخیزی خاک جنگلهای زاگرس در غرب کشور به دلیل حاد بودن مسائل اجتماعی ، اقتصادی ودامداری سنتی وفرسایش شدید خاک با آسیبهای جدی مواجه شده است.در مدیریت جنگلداری متناسب با گونه ها وساختار توده ها ورویشگاه باید ظرفیت خاصی برای تنوع گونه ای وکمیت وکیفیت جنگل قائل شد.به طوری که در رویشگاهی گونه راش از رشد بالایی برخوردار است ولی در رویشگاه دیگر ممکن است برای بلوط ویا توسکا بیشتر مناسب باشد.
براین اساس بر طبق روش مدیریت اکوسیستمی در جنگلداری تاکید مدیریت برای پایداری بلند مدت منابع، حفظ وتنوع زیستی ،تلفیق سیستم های اقتصادی ، اکولوژیکی در برنامه ریزی باید مورد توجه قرار گیرد تا این منابع به صورت پایدار برای نسلهای آینده باقی بماند.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا