خانه / اخبار و اطلاعیه / کاشت گونه‌ی سماق در اراضی ملی استان زنجان
کاشت گونه‌ی سماق در اراضی ملی استان زنجان

کاشت گونه‌ی سماق در اراضی ملی استان زنجان

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در راستای توانمند سازی جوامع روستایی و بهره‌برداران محلی و توسعه جنگل، اقدام به کاشت گونه‌ی سماق در اراضی ملی نموده است.

در سالهای اخیر با افزایش بی رویه جمعیت و نیاز انسان ها به استفاده از محیط‌های طبیعی وهم چنین نقشی که جنگلکاریها درتلطیف هوا‌، جلوگیری از فرسایش خاک‌، کاهش آلودگی‌ها‌، ایجاد مناظر زیبا برای تفریح و تفرج و … دارند لزوم توجه بیشتر به حفظ و نگهداری جنگل‌های موجود و افزایش سطح جنگلکاری‌ها بیش از پیش احساس می‌شود و یکی از راه حلها در این حوزه جنگلکاری و افزایش سطح جنگلکاری‌ها با گونه‌های مناسب و سازگار با شرایط محیطی منطقه،.

ونیز همچنین در عین حال بهره‌برداری از محصول آن و کسب درآمد از محصولات این گونه ها می باشد در این میان سماق یکی از بهترین گونه ها به منظور پیش برد این اهداف است.

در استان زنجان این طرح به صورت پایلوت در روستاهای ولی‌آباد و جزلا شهرستان طارم اجرا می شود.

تامین هزینه‌های اولیه از جمله خرید و کاشت نهال برای کمک به توسعه و احیای جنگل و ایجاد انگیزه در بهره‌برداران در نگهداری از نهال‌ها و بهره‌برداری از محصول آن و کسب درآمد از اقدامات صورت گرفته در این زمینه بوده است.

طرحهای ولی‌آباد و جزلا به ترتیب با مساحت ۷ و ۶ هکتار در حال اجرا می‌باشند که در هر دو طرح تامین هزینه‌های کاشت و احداث بر عهده‌ی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری بوده و مراقبت و نگهداری از نهالها بر عهده‌ی بهره‌برداران محلی است.

برداشت محصول و فروش آن نیز مختص بهره‌برداران محلی خواهد بود که از این راه ضمن ایجاد درآمد برای آنان موجب ایجاد انگیزه برای توسعه و احیا و حفاظت از جنگل های استان خواهد شد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا