خانه / اخبار و اطلاعیه / لزوم تکیه بر دانش بومی برای دوری جستن از تخریب منابع طبیعی
لزوم تکیه بر دانش بومی برای دوری جستن از تخریب منابع طبیعی

لزوم تکیه بر دانش بومی برای دوری جستن از تخریب منابع طبیعی

تکیه بر دانش بومی و علم روز مانع از تخریب منابع طبیعی می شود و در این راستا باید بر این امر مهم بسیار توجه شود.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران زنجان ؛مدیر کل آموزش و ترویج سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ، گفت: در حال حاضر هزار و ۳۴ تعاونی و ۲۲۵ تشکل در بخش منابع طبیعی در سطح کشور فعال هستند و در این راستا در بخش ترویج هزار و ۳۴ تعاونی و در مدیریت منابع طبیعی نیز ۸۰ تعاونی فعالیت می کنند.

توفیقی توسعه تعاونی های بخش منابع طبیعی را عامل مهم در زمینه توسعه حفظ و صیانت از منابع طبیعی عنوان کرد و افزود: این تعاونیها و تشکل های مردم نهاد در بخش منابع طبیعی باید باهم متحد شوند تا شبکه ملی سازمان های مردم نهاد تشکیل شود.

وی با اعلام اینکه ۲ . ۱۴میلیون هکتار از اراضی کشور را جنگل تشکیل می دهد ادامه داد :در این خصوص در سال گذشته ۲۹۱ هزار نفر تحت آموزش قرار گرفتند و همچنین از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۶۰ هزار نفر روز تحت پوشش آموزش قرار گرفتند که این میزان آموزش به تا پایان سال به ۳۱ هزار نفر می رسد.

مدیر کل آموزش و ترویج سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر توجه به مباحث اجتماعی در مدیریت منابع طبیعی تصریح کرد: نقش تشکل‌های اجتماعی در حوزه منابع طبیعی غیر قابل انکار است و در هر زمان که تشکل‌های اجتماعی به درستی شکل گرفته‌اند بسیاری از کارهای نشدنی را عملی کرده‌اند.

توفیقی، اعتبار تخصیص یافته در سال جاری برای فرهنگسازی در سطح کشور برای حفظ جنگل ها و مراتع ملی را ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعلام و اضافه کرد: این اعتبار سال گذشته ۲۶ میلیارد ریال بود

وی همچنین از راه اندازی نخستین شبکه ملی سازمان های مردم نهاد در بخش منابع طبیعی تا پایان سال جاری خبر داد و به همکاری مردم در خصوص تخریب منابع طبیعی اشاره و خاطر نشان کرد: اگر مردم از جنگل ها و مراتع استفاده بهینه داشته باشند مراتع و جنگلها که سرمایه مهم کشور هستند هیچ وقت تخریب نمی شود.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا