خانه / آبخیزداری وهیدرولوژی / جنوب اردبیل قطب آبخیزداری می‌شود
جنوب اردبیل قطب آبخیزداری می‌شود

جنوب اردبیل قطب آبخیزداری می‌شود

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در حوزه اجرای طرح‌های آبخیزداری در جنوب استان اردبیل وجود دارد، خلخال و کوثر می‌تواند به قطب اجرای طرح‌های مؤثر و مفید در این زمینه به شمار آید.

جلیل جعفری‌بنه خلخال دیروز در بازدید از طرح‌های توسعه آبخیزداری در خلخال اظهار داشت: این طرح دقیقاً از یک سال پیش جزوبرنامه‌های ما بود که به دنبال انتخاب خلخال و کوثر به عنوان منطقه پایلوت آبخیزداری استان اردبیل و نیز توسعه جنگل‌های این منطقه کارهای مطالعاتی آغاز شد.

وی گفت: مهار آب‌ها و ایجاد انواع سدها و بندها تأثیر به‌سزایی در رونق صنعت کشاورزی، باغداری و دامی دارد چرا که خلخال ۴۶ هزار و ۹۹ هکتار اراضی قابل کشت دارد که ۸۵ درصد آن به کشت محصولات زراعی و ۱۵ درصد آن به کشت محصولات باغی اختصاص می‌یابد.

جعفری‌بنه خلخال در ادامه خاطرنشان کرد: از این میزان اراضی۵ هزار و ۱۵۶ هکتار آبی بوده و مابقی به صورت دیمی کشت می‌شود که اراضی قابل کشت شهرستان کوثر ۴۴ هزار و ۵۴ هکتار است که ۴۱ هزار و ۲۷۵ هکتار آن به کشت محصولات زراعی و۲ هزار و ۷۷۹ هکتار آن به کشت محصولات باغی اختصاص داده شده و از این میزان اراضی تنها ۹ هزار و ۲۷۲ آبی و مابقی به صورت دیمی کشت می‌شود که این امر لزوم مهار آب‌های رودخانه‌های دائمی و فصلی جنوب استان را بیش از پیش مشخص می‌کند.

این نماینده مجلس افزود: بیشترین پهنه جنگلی استان به مساحت ۲۶ هزار و ۵۴۳ هکتار در خلخال و ۶۰۰ هکتار در کوثر و مراتع با درجه‌بندی مناسب این دو شهرستان در خلخال ۲۰۰ هزار هکتار و در کوثر ۷۵ هزار هکتار است.

دبیر مجمع نمایندگان استان در ادامه بیان کرد: بدین منظور طرح مطالعاتی تفصیلی و تکمیلی این طرح آماده شده و برای دریافت ماده ۲۱۵ آن جهت اخذ ردیف اعتباری ملی اقدام می‌شود هر چند قبل از این اقدام اعتبارات موردی و اقدامات دیگری در جهت آغاز این طرح انجام یافته است.

وی گفت: در طرح ملی پایلوت توسعه جنگل‌کاری کشوری با پیگیری‌هایی که انجام یافت سه استان کشور از جمله استان اردبیل شامل این طرح شده و مقرر شد از محل اعتبارات ماده ۱۷ که ناشی از درآمدهای معدنی است، توسعه۸ هزار هکتار از اراضی استان نیز جزو این طرح قرار گیرد که ۷۵ درصد این اراضی یعنی ۶هزار هکتار آن از شهرستان خلخال انتخاب شد که با آغاز سال آتی عملیاتی می‌شود.

جعفری‌بنه خلخال در مورد سدهای طرح پایلوت توسعه آبخیزداری در ادامه افزود: شش حوزه آبخیز خلخال و کوثر پس از مطالعات تفصیلی بدین منظور انتخاب شده که در مجموع ۴۰ هزار و ۳۴۶ هکتار از اراضی تحت پایاب را جهت رونق کشاورزی، باغداری، زراعت چوب آماده می‌سازد و از همه مهمترد.از افزایش فرسایش خاک و سیلاب‌ها نیز جلوگیری می‌کند و در دو برنامه توسعه پنج و شش اجرایی می‌شود.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا