خانه / اخبار و اطلاعیه / سرانه جنگل در ایران یک چهارم میانگین جهانی است
سرانه جنگل در ایران یک چهارم میانگین جهانی است

سرانه جنگل در ایران یک چهارم میانگین جهانی است

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر گفت: سرانه جنگل در جهان ۸/۰ متر مکعب است در حالی که در ایران، این میزان یک چهارم یعنی ۲/۰ متر مکعب است.

عطایی افزود: بر طبق معیارهای جهانی، کشوری در پوشش جنگلی حالت مطلوب دارد که دست کم ۲۵ درصد خاک آن جنگل باشد.

به گفته وی : این در حالی است که وسعت جنگل‌های ما که در گذشته دور ۳۰ میلیون هکتار بود در سال ۱۳۴۲ به ۱۸ میلیون هکتار کاهش یافت و هم اکنون ۲/۱۴ میلیون هکتار یعنی ۵/۷ درصد مساحت کشور است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران نوشهرگفت: آمار مذکور نشان می‌دهد که در پوشش جنگلی جزء کشورهای ضعیف هستیم و باید تلاش بیشتری در احیا و حفاظت و توسعه جنگل داشته باشیم.

عطایی افزود: در گذشته به دلیل برداشت رسمی زیاد و قاچاق چوب و همچنین نوع زندگی مردم که وابستگی زیادی به جنگل داشت، به جنگل‌های شمال بی‌مهری شد.

وی با بیان اینکه مساحت جنگل‌های شمال در نیم قرن اخیر از ۴/۳ میلیون هکتار به ۹/۱ میلیون هکتار رسیده است گفت: همچنان‌که رهبر انقلاب فرمود، درخت‌کاری و ایجاد فضای سبز و حفاظت از منابع طبیعی یک وظیفه اسلامی و ملی و قانونی و عرفی است.

از ۱۵ تا ۲۱ اسفند به نام هفته منابع طبیعی نام‌گذاری شده است

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا