خانه / هواشناسی / گل زیبا و کمیاب سوسن چلچراغ؛نخستین گیاه ثبت شده به عنوان میراث ملی درایران
گل زیبا و کمیاب سوسن چلچراغ؛نخستین گیاه ثبت شده به عنوان میراث ملی درایران

گل زیبا و کمیاب سوسن چلچراغ؛نخستین گیاه ثبت شده به عنوان میراث ملی درایران

این نوع سوسن از تیره لیلیاسه (Liliaceae) و گیاهی پیازی است که پیازها بدون پوشش و فلسی هستند. در سراسر دنیا سوسن یکی از مهم‌ترین جنس‌های گیاهان زینتی بعد از رز، میخک و داوودی است.    

 
 این گیاه به طور خودروسالی یک بار با عمر دو هفته تا یک ماه در دو نقطه از جهان می روید داماش در استان گیلان و لنکران در جمهوری آذربایجان که هر دو آن ها در رشته کوه البرز از فلات ایران جای گرفته اند.
سوسن چلچراغ نخستین بار در سال ۱۳۵۴ توسط گیاه شناسی فرانسوی به نام «لدر بوری» شناخته شد و بعد از شناخت نامش در موزه تاریخ طبیعی ایران در فرانسه به صورت «لیلیوم لیدربور» به ثبت و ضبط رسید و بعد از آن روستای داماش، کانون توجه ملی و جهانی شد به طوریکه هر ساله بسیاری از علاقه مندان و متخصصان و گیاه شناسان از سراسر دنیا برای دیدن این گل به ایران سفر می کنند.سوسن چلچراغ گیاهی است با بلندای نیم تا یک و نیم متر، با گل های سفید واژگون، گلبرگ هایی برگشته، دانه هایی برجسته و پرچم هایی بلند.
بعضی ها می گویند که رنگ مهتابی و شکل واژگون آن که شباهتی به چلچراغ دارد، باعث شده که چنین نامی بر آن نهاده شود.اما مردم محلی بر این باورند که سوسن چلچراغ در شب نور افشانی می کند و به همین دلیل چلچراغ نامیده شده. اما اصل قضیه – برطبق گفته گیاه شناسان- این است که به واسطه مواد فلئورسانس در پرچم سوسن چلچراغ، این گل قابلیت بازتابش نور را دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا