خانه / منابع طبیعی و فضای سبز / آموزش برش تصویر در نرم افزار Erdas
آموزش برش تصویر در نرم افزار Erdas

آموزش برش تصویر در نرم افزار Erdas

نحوه برش یک تصویر بر اساس یک محدوده در نرم افزار ERDAS   :

۱-ابتدا تصویر مورد نظر را در یک Viewer باز می نماییم از منوی اصلی این پنجره گزیته file سپس New و سپس Vector layer    راانتخاب می نماییم پس از ورود نام و مسیر لایه و تایید آن پنجره جدیدی باز می شود در این پنجره گزینه Single Precision راانتخاب می نماییم .

۲- بعد از انجام مرحله ۱ پنجره Vector  باز می شود در این پنجره ابزار Place a single closed polygon را انتخاب و محدوده مورد نظر را بر روی تصویر ترسیم نموده و با انتخاب گزینه Save آن را ذخیره و با انتخاب گزینه Close Top Layer آن را از پنجره Vewier از حالت نمایش خارج می نمائیم.

 نکته : اگر محدوده شما قبلا ترسیم شده باشد ( در فرمت های معمول وکتور مثل Shp) می توانید آن را از مسیر File-Open-Vector Layer باز نموده و بر روی تصویر آن را مشادهده نمائید.

۳- از پنل اصلی نرم افزار گزینه Vector را انتخاب می نماییم پنجره جدیدی تحت نام (Vector Utilities) باز می شود از این پنجره اولین گزینه یعنی Clean vector layer را انتخاب نموده و در پنجره جدید باز شده لایه جدید وکتوری را که در مرحله ۱ ساخته ایم انتخاب و Ok می نمائیم . دقت کنید در این پنجره حتما در مقابل Feature کلمه Polygon باید انتخاب شده باشد. سپس در ادامه از پنجره Vector Utilities گزینهVector to Raster را انتخاب و لایه وکتور Clean شده را به Raster تبدیل می نمائیم . نام لایه رستری جدید را Mask (یا نام دلخواه )می گذاریم.

۴- بعد از انتخاب گزینه Ok در مرحله قبل پنجره Convert vector layer to Raster layer باز می شود در این پنجره موارد ذیل را تنظیم و دوباره Ok می نماییم :

Input Coverage Type = Polygon

Output Pixel Data Type = Unsigned 8 bit

An Item as pixel Value =  نام فایل-ID

۵- از پانل اصلی نرم افزار  Erdas گزینه Interpreter سپس Utilities و در نهایت Mask را انتخاب می نمائیم در پنجره جدید باز شده موارد ذیل را تکمیل و Okمی نماییم.

Input File: تصویر ماهواره ای که می خواهیم برش دهیم

Input Mask: تصویرتحت نام ماسک که با استفاده از لایه وکتور ساخته ایم

Out put File: نام و مسیر فایل تصویر خروجی

۶- در نهایت می توانید تصویر برش داده شده را در یک Viewer  جدید مشاهده نمائید.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا