خانه / آبخیزداری وهیدرولوژی / لزوم اجرای عملیات آبخیزداری
لزوم اجرای عملیات آبخیزداری

لزوم اجرای عملیات آبخیزداری

براساس آمارهای موجود کشور، میزان خاکی که در اثر فرسایش در سال ۱۳۵۰ از دست رفته یک میلیارد تن و در سال ۱۳۶۰ ، ۵/۱ میلیارد تن و در سال ۱۳۷۰، ۵/۲ میلیـارد تن برآورد شده است. با احتسـاب قیمت هر تن خاک معـادل دو دلار (FAO – 1992) سالانه حدود ۵ میلیارد دلار خسارت از این طریق به موجودی کشور وارد میشود که اگر خسارتهای ناشی از انباشت رسوب در حوزه های آبگیر سدها ، مشکلات زیست محیطی تخریب اراضی و تبعات ناشی از فرسایش خاک در حوزه های آبریز و عرصه های کشاورزی روستاها را که همانا مهاجرت بی رویه و نامعقول روستائیان به شهرهای بزرگ میباشد را اضافه نمائیم ، رقمی نجومی و رو به تصاعد از خسارت و فلاکت در پیش رویمان خواهد بود.

با هدر رفتن خاک نه تنها تولید ، بلکه مخزن جذب و ذخیره نزولات آسمانی نیز متلاشی شده و موجب هدر رفتن آب می گردد که طبعا” این امر تخریب و انهدام بیشتر را بدنبال دارد . بخش اعظم کشور از نظر اقلیمی جزء مناطق خشک و نیمه خشک محسوب می گردد که تبخیر زیاد ، نزولات آسمانی کم و شدت پراکندگی آن ، پوشش گیاهی ضعیف ، سیلابهای مخرب و فرسایش خاک از اختصاصات این مناطق می باشد.

با این وجود امروزه باتلاش متخصصین ومحققین این امکان فراهم آمده تا بتوان ضمن رعایت اصل همزیستی و یا کنار آمدن با طبیعت و شناخت قوانین حاکم بر آن،  روشها و الگوهای طراحی‌شده‌ای را جهت مبارزه با این خطرات که بعضاً پاسخ و عکس العمل طبیعی حوزه‌های آبخیز به فعالیت‌ها و نوع رفتار انسان در طبیعت است،  بکار گرفت. روشهای مزبور می‌بایست دارای جنبه‌های کاربردی بوده و اجرای آن نقش تعیین کننده‌ای در کاهش خسارات و تلفات و همچنین بهبود زندگی و اقتصاد معیشتی مردم داشته باشد.

یکی از تدابیر اصولی در حوزه‌های آبخیز شهری و روستائی،  استفاده از هرزآبهای سطحی با هدف پیشگیری و کاهش خطرات وقوع سیلابها می‌باشد. در چنین شرایطی سیلابها و روانابهای سطحی،  بستر مناسبی را جهت توسعه محیط زیست طبیعی و بهره‌برداری متنوع شهری و روستائی فراهم می‌کند. استفاده و بهره‌برداری ‌بهینه ‌از ‌منابع آب و خاک یک حوزه آبخیز در گرو مدیریت جامع (Integrated Management Programming) و برنامه‌ریزی صحیح و بلندمدت حاصل می‌گردد. تا ضمن بکارگیری امکانات محدود قابل دسترس،  از منابع موجود حداکثر استفاده بعمل‌آمده و بطور اصولی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا