خانه / جنگلداری -درخت شناسی / نقش جنگل ها در تغییر اقلیم
نقش جنگل ها در تغییر اقلیم

نقش جنگل ها در تغییر اقلیم

هر قدر اطلاعات مربوط به گرمای کره زمین افزایش می یابد، اهمییت  تغییر اقلیم به عنوان بزرگترین چالش قرن بیست و یکم بیشتر پدیدار می گردد .عواملی نظیر گرسنگی،فقر،رشد جمعییت،برخوردهای مسلحانه، آوارگی،آلودگی هوا،فرسایش خاک،بیابانزایی،و جنگل زدایی که کره زمین را تهدید می کنند با یکدیگر در ارتباط بوده و در تغییر اقلیم دخالت مستقیم دارند، به همین دلیل اتخاذ روشی جامع برای رسیدن به راه حل این مسئله ضرورت پیدا می کند .مقابله باچنین چالشی همکاری تازه  ملل جهان و پشتیبانی محکم سازمانهای بین المللی را مطالبه می کند .

 

 pic6

در میان این سازمانها، فائو مسئولیت خاصی را دارا می باشد ، چرا که کشورهای عضو این سازمان را از یک طرف مسئولان  اصلی تولید گازهای گلخانه ای، و از سویی دیگر  قربانیان بالقوه اصلی تغییر اقلیم ، و پتانسیلهای اصلی کاهش  حوضچه ها و محلهای جذب گازهای گلخانه ای ، تشکیل می دهند .

جنگل ها چهار نقش اصلی را در تغییر اقلیم ایفا می نمایند :  در صورت  پاکسازی ، استفاده مفرط و یا تخریب در تولید یک ششم جریان کربن جهانی دخیل می باشند . نسبت به تغییر اقلیم حساس بوده و واکنش نشان می دهند،  و در صورت مدیریت پایدار می توانند جایگزینی سودمند برای سوختهای فسیلی باشند . و بالاخره پتانسیل جذب یک دهم جریان کربن جهانی پیش بینی شده برای نیمه اول قرن حاضر در بیومس ،خاک و فراورده هایشان را دارا بوده و دائما آنها را ذخیره می نمایند.

ترسیب کربن از طریق جنگل ها

جامعه بین المللی در سال ۱۹۹۷در کیوتو ژاپن اولین گام ملموس را بطرف مبارزه با گرمای جهانی برداشت، و موافقت نمود انتشار گازهای گلخانه ای را تا ۲/۵ در صد زیر سطح انتشار کربن در سال۱۹۹۰ برساند و در توضیح بیشتر این مسئله به نقش جنگل ها در برآورده ساختن اهداف کاهش می پردازد که  درسال ۲۰۰۱ در پیمان مراکش مشخص شده بود . از آنجائی که  ایالت متحده آمریکا تصمیم نداشت پروتکل کیوتو را تصویب نماید، بجای اینکه داوطلبانه میزان انتشار گازهای گلخانه ای و توسعه  تکنولوژیکی های مربوطه را کاهش دهد، به موجب پروتکل به همان  تعهد جهانی کاهش کربن بسنده  کرد و سطح انتشار آن را تا چهار درصد  سال ۱۹۹۰ کاهش داد .ترسیب کربن از طریق جنگل ها می تواند به میزان عمده ای به  تعهد برخی کشورهای متعاهد برای کاهش انتشار کربن کمک نماید: به این صورت که در صورت بهره مندی کامل از جنگل ها، درسالهای ۲۰۰۸ تا   ۲۰۱۲،که اولین دوره تعهد جهانی می باشد، میزان تعهد در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از ۴ در صد توافق شده جهانی، به یک در صد تقلیل پیدا خواهد کرد .

۳۷ کشور صنعتی  ۶۲ در صد کربن جهان را تولید می کنند

تا مارس ۲۰۰۵ ،۱۴۱ کشور متعهد به چارچوب کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل (UNFCCC) ، پروتکل کیوتو را تصویب کردند و در میان آنها   ۳۷ کشور صنعتی وجود داشت که مسئول تولید  حدود ۶۲ در صد کربن جهانی بودند . با پذیرش و الحاق فدراسیون روسیه به پروتکل کیوتومیزان مجموع انتشار گازها از مرز ۵۵ درصد گذشت و پروتکل قابلیت و ضمانت اجرایی پیدا کرد .

 

pic7

 

نقش جنگل در مبارزه با آلودگی هوا 

گیاهان به چند صورت در تصفیه­ ی هوا موثراند :

۱- گیاهان با عمل کربن­گیری، میزان دی­اکسیدکربن هوا را تا حدودی ثابت نگه می دارند، به­طوری که در مقابل ۲۶۴ گرم گاز کربنیکی که در هنگام کربن گیری جذب می­کند، ۱۹۱ گرم اکسیژن آزاد می­نماید. هر هکتار جنگل در سال ۵/۲ تن اکسیژن که برای مصرف ده نفر در سال کافی است آزاد می­کند.۶۰ درصد اکسیژن مصرفی جهان را فضای­سبز خشکی­ها و مابقی را فیتوپلانکتون­های اقیانوس­ها و دریاها، آزاد می­کنند.

۲- مواد سمی مانند ایندرید سولفورواسید، فلوریدریک و یا ترکیبات ارسینیک و غیره توسط روزنه­های برگ درختان جذب  می گردند و در نتیجه، غلظت آن­ها در هوا و تاثیرات نامطلوب­شان بر روی موجودات زنده کم­ می­شود.

۳- درختان، اشعه­ی رادیواکتیو هوا و  برخی از امواج کیهانی را که از فضا به زمین می­رسد، جذب می­کنند و مانع خطرات آن برروی انسان می­گردند.

۴- درختان جلو­ی بادهای شدید را می­گیرند و مانند یک فیلتر ذرات ریز معلق و  باکتری­ها را جذب می­کنند. هر هکتار جنگل می­تواند تا ۶۸ تن گرد و غبار را رسوب دهد.

نقش جنگل در مبارزه با آلودگی آب

در یک منطقه­ ی جنگلی با ۱۰۰۰ میلی­متر باران سالانه،‌ در هر کیلومتر مربع نزدیک به یک میلیون متر مکعب باران می­بارد که حدود ۵۰ درصد آن در برخورد با تاج درختان و تبرخیر دوباره، به هوا بر­می­گردد،  یا بر سطح زمین جاری می­شود و به رودها و دریاها می­ریزد. ۲۰ درصد بارش به وسیله­ی گیاهان جذب می­شود و ۳۰ درصد باقی می­ماند. یعنی ۳۰۰ هزار متر مکعب، وارد زمین می­شود که بعد از تصفیه به­صورت آب صاف و خالص از طریق    چشمه­سارها یا سفره­های زیرزمینی در اختیار انسان قرار می­گیرد. درختان و گیاهان می­توانند با ریشه­های خود مقدار زیادی از مواد موجود در آب را جذب کنند. بررسی­های انجام شده در لهستان نشان می­دهد که درخت بید می­تواند ۳۳ تا۴۰ درصد مواد محلول در آب را جذب کند.

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا