خانه / کشاورزی / بیوتکنولوژی و اهمیت آن در کشاورزی
بیوتکنولوژی و اهمیت آن در کشاورزی

بیوتکنولوژی و اهمیت آن در کشاورزی

بیوتکنولوژی (فناوری زیستی) فناوری مولود تلفیق علوم زیستی و دانسته های کشاورزی، پزشکی و فنی مهندسی است و مبتنی بر استفاده از موجودات زنده و یا محصولات آنها برای تولید مواد، فراورده ها، خدمات رسانی و رفع نیازمندهای بشر و یا محیط زیست می باشد که به عنوان یکی از هفت رشته کلیدی جهان شناخته می شود. استفاده از این فناوری در دهه های گذشته منحصر به کشور های توسعه یافته نبوده و کشور های در حال توسعه نیز نیاز به استفاده از آن را احساس کرده و با سرمایه گذاری درا ین بخش بدنبال دست یابی به آن بوده اند.

شاید به جرات بتوان گفت که مهمترین کاربرد بیوتکنولوژی در بخش کشاورزی می باشد بطوریکه امروزه پیشرفت کشاورزی در دنیا مرهون دستاوردهای علمی در تولید و سرمایه گذاری در این حیطه باشد. زیست فناوری کشاورزی می تواند در عرصه های مختلف کشاورزی شامل گیاهی، حیوانی، میکروبی، تولیدات غذایی و تولید فراورده های جدید و محیط زیست کاربرد داشته باشد.

جوامعی که قابلیت بیشتری در علم و تکنولوژی داشته باشند از دستاورد ها و منافع حاصل از زیست فناوری بیشتر بهره مند می شوند. استفاده از این فرصت و بهره مندی نیاز به ایجاد زمینه و شرایط لازم دارد. نیروی انسانی توانا و مجهز به علم و تلاش در جهت ایجاد تکنولوژی مبتنی بر علم راه را برای تجاری نمودن تکنولوژی و استفاده جمعی در سطوحملی از منافع حاصل از آن را باز می کند.

همچنین آشنا می شوید با:

  1. کشت بافت گیاهی (ریزازدیادی) و کاربردهای آن در کشاورزی
  2. بیوتکنولوژی و متابولیت های ثانویه (بیوتکنولوژی گیاهان دارویی)
  3. ژنومیکس و کاربرد آن در کشاورزی
  4. فیزیولوژی در کشاورزی
  5. پروتئومیکس در کشاورزی
  6. بیوتکنولوژی و کاربرد آن در جنگلها و مراتع
  7. مهندسی ژنتیک و اهمیت آن در کشاورزی
  8. بیوتکنولوژی میکروبی در کشاورزی
  9. بیوتکنولوژی و صنایع غذایی
  10. download-button-orange-300x133

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا