خانه / گل -گیاهشناسی / بیماری های گیاهی و چگونگی کنترل آنها
بیماری های گیاهی و چگونگی کنترل آنها

بیماری های گیاهی و چگونگی کنترل آنها

گیاهان نیز بیماری هایی دارند . وقتی که شما مشغول به کشاورزی ارگانیک هستید میتوانید توسط برخی از علائم به وجود این بیماری ها در گیاهان پی ببرید. 

در این پست ما شما را با علائم بیماری های گیاهی آشنا میکنیم … 

زنگ زدگی : 

این بیماری در گلابی ، سیب ، گل سرخ ، درختان میوه و میوه های کوچک دیده میشود . از علائم این بیماری خشک شدن برگها یا شاخه ها ، عدم رشد گیاه و مرگ گیاه میباشد . 

blackrot

۴ نوع زنگ زدگی وجود دارد : 

 الف) fire blight (آتشک) : این بیماری که در سیب و گلابی هم وجود دارد باعث ایجاد لکه های سیاه در گیاهان میشود و جوانه های آن را پلاسیده و پژمرده میکند . 

آتشک در درخت گلابی

Fire_blight_(Erwinia_amylovora)_of_pear

آتشک در درخت سیب

Apple_tree_with_fire_blight

ب)  alternia blight (لکه موجی): این نوع بیماری در سبزیجات ، درختان میوه و گیاهان تزئینی دیده میشود . اگر گیاهان شما با آفت های قارچی بیمار شوند برگها دارای لکه های سیاه رنگی میشوند که باعث بیشتر شدن حلقه های متحدالمرکز میشود . طی یک مدت طولانی این لکه ها بزرگتر میشوند و این نوع آفت باعث خشک شدن برگها میشود . برای جلوگیری از این روند شما باید برگهای کوچک رو کنترل کنید چون علائم این نوع بیماری در برگهای کوچک دیده میشود . تخم ها و یا هاگهای لکه موجی در هوا منتقل میشوند . برای کنترل اینگونه بیماری ها شما باید گیاهان مقاومی را بکارید . روش دیگر این است که دانه ی گیاه مورد نظر را که عاری از هرگونه بیماری باشد را بکارید بعد از رشد گیاه دوباره ان را در مکان دیگری بکارید و رُشدش دهید . 

 

ج) phytophtora blight ( فیتوفتورایی) : این نوع آفت بر درخت راج ، یاس درختی ، گل معین التجاری و گیاه ازالیا اثر میکند . از علائم این نوع بیماری جوانه های مرده و ساقه های آسیب دیده میباشد . برای جلوگیری از اثرات مسری این بیماری این است که به پیراستن گیاهان بپردازیم . این آفت همچنین به گوجه فرنگی ، سیب زمینی و فلفل اثر میکند. اگر قسمتهای پایینی این گیاهان در آب وجود داشته باشد شما میتوانید متوجه شوید که این گیاهان به این نوع آفت آلوده شده اند . 

 

د) bacterial blight (زنگ باکتریایی) : این نوع آفت بیشتر گیاهان مناطق جنوبی و شرقی امریکای شمالی را آلوده میکند . این آفت باعث تیره شدن ساقه و تنه میشوند . برای کنترل این نوع آفت نیز باید گیاهان مقاومی کاشته شود . 

 

خوره : 

از آشکارترین علائم این نوع آفت شکاف خوردگی ساقه ها و یا تنه و مناطق فرورفته و مرده میباشد . این آفت باعث پلاسیده شدن جوانه ها و ساقه ها و مردن هر قسمتی از گیاه میتونه بشه . 

index

۲ نوع خوره وجود داره : 

 

الف) Cytospora Canker : این نوع آفت میوه های هسته دار ، صنوبر و درخت تبریزی (سپیدار) را آلوده میکند . این آفت مناطق بی رنگی را بر روی پوست درخت ایجاد میکند . برای کنترل این بیماری شما باید شاخه های آلوده شده را از درخت جدا کنید . 

ب) Nectira Canker : این نوع آفت به چوب های بادوام و درخت مو و بوته ها صدمه میزند . بیشتر گیاهی که از این آفت تاثیر میپذیرد درخت افراست . باعث ایجاد مناطق فرورفته و هاگ های صورتی رنگ بر روی پوست درختان میشود و سرانجام باعث تخریب شاخه های کوچک و بزرگ میشود با پیچاندن انها اطراف درختان جوان . شما میتوانید کنترل کنید این نوع بیماری رو با زدن و دور انداختن شاخه های آلوده . 

 

 

منبع : http://urmiabreeder.ir/

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا