خانه / گل -گیاهشناسی / یک راه حل برای افزایش طول عمر گیاهان
یک راه حل برای افزایش طول عمر گیاهان

یک راه حل برای افزایش طول عمر گیاهان

محققان آلمانی موفق به کشف ذرات ژنتیکی در گیاهان شدند که قادر به کنترل سرعت رشد و میزان طول عمر در گیاهان است.

photos151361
زیست شناسان آلمانی موفق به تشخیص ذرات کوچکی از ژن گیاه به نام  میکرو RNA   شدند که به اعتقاد آنها مسئول تعدیل رشد و فرایند سالخوردگی در گیاهان بوده و به کمک آن می توان فرایند رشد و طول عمر گیاهان را تحت کنترل درآورد.
به گفته زیست شناسان این RNA ها مانع از فعالیت تنظیم کننده های خاصی به نام عوامل رونویسی TCP در گیاه شده که این عوامل رونویسی نیز بر روی تولید نوعی هورمون گیاهی به نام اسید جاسمونیک تاثیر خواهند گذاشت. میزان بالای میکرو RNA ها از میزان حضور عوامل رونویسی و هورمون در گیاه می کاهد و در نهایت منجر به کاهش سرعت رشد در گیاه می شود.
میکروRNA هاهمچنین از فعالیت عوامل دیگری که نقش خاموش و روشن کردن ژن ها و یا فعال سازی و عدم فعال سازی آنها و در نهایت کنترل تولید پروتئین در گیاه را دارد، جلوگیری می کند. کنترل تولید پروتئین در گیاه بر فرایند متابولیسم گیاه و در نهایت در تغییرات ایجاد شده بر آن تاثیر مستقیم خواهد گذاشت. زیست شناسان تاثیر عوامل رونویسی TCP را بر رشد و سالخوردگی یک گیاه خاص که توسط میکروRNA هایی با نام miR319 تنظیم می شوند، مورد بررسی قرار داده و مشاهده کردند که عوامل رونویسی در عین حال قادر به تنظیم ژنهایی هستند که در شکل گیری هورمون جاسمونیک اسید تاثیر دارد و سطح پایین حضور این تنظیم کننده در گیاه نیز در نهایت منجر به طولانی تر شدن زمان رشد گیاه و کند شدن فرایند سالخوردگی در گیاه می شود.
محققان بر این باورند با استفاده از این مطالعات و ایجاد درک بهتر از تنظیمات ژنتیکی گیاهان می توان تولید گیاهانی با خصوصیات دلخواه و طول عمر طولانی تر را عملی کرد

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا