خانه / آبخیزداری وهیدرولوژی / مهندسی رودخانه ۳
مهندسی رودخانه ۳

مهندسی رودخانه ۳

مهندسی رودخانه شامل تمام مراحل برنامه ریزی ، طراحی و اجرا و بهره برداری از عملیات مختلفی است که به منظور بهبود وضعیت رودخانه و در جهت استفاده بهتر از ان اعمال می گردد. به عبارت دیگر مهندسی رودخانه شامل برنامه ریزی و طرح و ساخت و بهره برداری از انواع طرحهایی است که به جهت اصلاح مسیر رودخانه و بهبود شرایط رودخانه با توجه به محیط زیست به کار می رود

رودخانه از مجموعه آبراهه هایی تشکیل شده ، که در سطح یک آبخیز ، عمل تخلیه رواناب را به عهده دارند.

سه نوع رودخانه داریم

رودخانه های فصلی ، سیلابی و دایمی

هر چه رودخانه های یک آبخیز ، تکامل یا فته تر باشند ، تخلیه رواناب از ان حوضه ، بهتر و ساده تر انجام می شود.

در هیدرولوژی ، شاخص های متداول برای سنجش درجه تکامل رودخانه های آبخیز وجود دارد. این شاخصها عبارت است از تراکم شبکه ی آبراهه ها و رده ی رودخانه  اصلی در نقطه تمرکز به نسبت انشعاب رودخانه .

آب حاصل از بارندگی ها و ذوب برفها در سطح زمین آبخیز ، بر حسب شیب و سایر شرایط جاری شده و این آب جاری سطحی ، مقداری مواد خاکی و ماسه های ریز و درشت و گاهی شن و سنگهای ریز و درشت را با خود حرکت داده و به پایین دست حوضه انتقال می دهد.

رودخانه های طبیعی هرگز دارای شکل منظم در سطح و عمق نمی باشند.

تغییرات حاصل از جریانات رودخانه ها در سطح و در عمق و انحنای رودخانه ها و اصلاح آنها ، در مهندسی رودخانه مورد مطلعه قرار می گیرند.

تخریب کناره های بستر ، معمولا در مواقعی اتفاق می افتد که کناره های بستر ، از تراس های قدیمی تشکیل شده باشد .آب پای این کناره ها را می شوید و کم کم به صورت دیواره ی عمومی در می آورد.ممکن است هم چنین کنارههای بستر دارای لغزش دامنه ای باشد و هر چه پای آن بیشتر شسته شود ، شدت لغزش آن افزایش یابد . ئر مواقع بروز طغیان به علت بالا رفتن سطح آب در رودخانه و کم شدن شیب طبیعی آن در کناره ، به سهولت لغزش صورت می گیرد. پس از فرو نشستن طغیان ، آب جذب شده در خاک ، به سوی رودخانه برگشت می شود در نتیجه باعث تخریب و ایجاد حفره های عمیق در کناره های بستر می گردد. فرسایش به چند عامل از قبیل جنس زمین ، قابلیت نفوذ خاک ، مقدار رطوبت و پوشش گیاهی بستگی دارد.

اقدامات لازم جهت تنظیم رودخانه ها ، بایستی پس از انجام مطالعات هیدرولوژیک مهندسی رودخانه صورت پذیرد.

شیب طولی در رودخانه هایی که وضع ثابتی به خود می گیرند ، منظم است و معمولا بسترها شکل شلجمی دارند.

در در رودخانه  های در حال تغییر ، ممکن است شیب ، در نقاطی تغییر کند. این نقاط مربوط به طبقات سنگ بستر رودخانه و یا مربوط به محل تلافی شعبه های مهم هستند.

 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا