سنگربندی (entrenchment)

سنگربندی (entrenchment)

  محاسبه سنگربندی:      

برای محاسبه سنگربندی به ارتفاع داغاب نیاز است(به بخش ارتفاع آب لبریز مراجعه نمایید).

پس از محاسبه این ارتفاع ، خطی از همین ارتفاع طوری ترسیم نمایید که دو کناره رودخانه را به هم متصل کند. در نتیجه شما پهنای آب لبریز(پهنای داغاب ) را محاسبه نموده اید.

ارتفاع آب لبریز(ارتفاع داغاب) را دو برابر  نموده و از این ارتفاع خطی طوری ترسیم نمایید تا کناره های رودخانه را قطع کند.در نتیجه شما به ترتیب عمق و پهنای ناحیه مستعد سیل را  محاسبه نموده اید.

باتقسیم پهنای ناحیه مستعد سیل به پهنای داغاب سنگربندی به دست میآید.

لازم به ذکر است که برای بررسی داغاب در چنین محاسیاتی ، دبی با دوره بازگشت ۱٫۵ سال را در نظر میگیرند.

در کشور های پیشرفته برای محاسبه عمق و پهنای مستعد سیل از برنامه  DEBRIS استفاده میکنند. این برنامه مخصوص آنالیز مقاطع عرضی آبراهه ها و رودخانه ها است که از طرف سرویس جنگلداری ایالات متحده آمریکا ساخته شده . چون این برنامه بر اساس طول و عرض جغرافیایی کشور آمریکا کار میکند پس دست ما برای استفاده از این برنامه کوتاه است .

نمونه هایی از انواع سنگربندی را میتوانید دراین شکل مشاهده نمایید .

در پایین و سمت چپ این شکل ، ۴ نوشته مشاهده میشود که به ترتیب از بالا به پایین سنگربندی، نسبت پهنا  به عمق،سینوزیته و شیب است.

منبع:The classification of natural rivers     

DAVE ROSGEN 

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا