خانه / جنگلداری -درخت شناسی / گلها و درختان باغ ارم شیراز
گلها و درختان باغ ارم شیراز

گلها و درختان باغ ارم شیراز

انواع درختان باغ ارم را می توان به دو دسته درختان غیر مثمر و درختان مثمر تقسیم کرد :

یکم ـ درختان غیر مثمر باغ عبارتند از : سرو ناز ، کاج ، افرا ، ارغوان ، بید مجنون ، سیاه بید ، زبان گنجشک ، بید مشک ، سپیدار و اکالیپتوس .

دوم ـ درختان مثمر باغ عبارتند از : انار ، ازگیل ، نارنج ، خرمالو ، گردو ، زرد آلو ، بادام ، سیب ، به و گلابی .
 محصول اصلی درختان میوه دار باغ در درجه اول انار است و در درجه دوم می توان مرکبات را بحساب آورد . درختان مرکبات باغ ارم در ردیف سایرنارنجستانها و باغهای مرکبات شیراز است ولی دیگر درختان و سرونازهای باغ در مدت سالیان دراز موزون و شکوهمند گردیده و مرتبا” هم بر زیبائی آنها افزوده شده است .
این باغ امروزه علاوه بر سروهای زیبا به داشتن انواع گل نیز اشتهار دارد . در دو دهه اخیر گلهای بسیاری از هر نوع در آن پرورش داده شده است و مخصوصا” گلهای رز گوناگون آن دیدنی و جالب نظر است . در موقع توسعه باغ گلستانی از انواع گل رز در ضلع غرب و شمال غربی احداث گردیده که در آن قریب دویست و پنجاه واریته گل رز پرورش داده شده است . این گلستان از نظر تنوع و بسیاری انواع گل رز در کشور ما بی نظیر و در کشورهای همجوار و آسیا کم نظیر است و به طوری که شهرت دارد در بین کشورهای مشرق زمین بجز این گلستان ارزشمند فقط در دو سه کشور دیگر گلستانهای رز با این تنوع پرورش داده شده است .
بجز گلهای رز گوناگون و زیبای باغ که جای صحبت فراوان دارد انواع دیگر گلها ی موجود در باغ ارم را می توان به ده عنوان کلی دسته بندی نمود .

یکم ـ درحتچه های زینتی دارای گلهای زیبا که عبارتند از نسترن ، یاس خوشه ای ، یاس زرد ، توری ، سنبل درختی ، به ژاپنی ، گوجه گل ، هلو گل ، سیب گل ، طاووسی ، خرزهره ، ابریشم و انواع گل رز .

دوم ـ درختچه های زینتی دارای برگهای زیبا و این دسته عبارتند از : ماکنولیا ، سه رنگ، سرو نقره ای ، سرو خمره ای ، برگ بو ، پالم و فیتیکس .

سوم ـ گلهای یک ساله مقاوم به سرما . بذر این گلها در اوایل شهریور ماه کاشته می شود و بوته های آن از اواخر زمستان تا اوایل تابستان گل می دهند و سپس از بین میروند . از این دسته می توان گلهای زیر را نام برد : بنفشه ، شب بو ، همیشه بهار ، مروارید ، میمون ، عدسی ، زبان در قفا ، قرنفل ، میخک و مینا چمنی .

چهارم ـ گلهای یکساله حساس به سرما . بذر این گلها از اوایل اسفند ماه کاشته می شود و بوته های آن از اوایل تابستان گل می دهند و براثر سرمای زمستان از بین میروند .این نوع گلها عبارتند از: آهار ، بگونیا ، پریوش ، ابری ، اطلسی ، جعفری ، تاج خروس ، مینا ، گل ناز ، گل خشک ، گل حنائی ، رعنا زیبا ، سلوی ، شاه پسند ، ستاره ، فلفل زینتی و گیلاس زینتی

پنجم ـ گلهای پیاز دار عبارتند از : آلاله ، اختر ، کوکب ، شیپوری .

ششم ـ بوته های دائمی گلدار شامل : داودی ، مارگریت ، خورشیدی و کوکب کوهی .

هفتم ـ گیاهان دائمی پوششی و رونده . از نوع گیاهان پوششی می توان تلگرافی و از نوع رونده گلهای زیر را نام برد : گل ساعت ، گلیسین ، پاپیتال ، آبشار طلائی ، پیچ برفی ، پیچ امین الدوله و پیچ اناری .

هشتم ـ گیاهان یک ساله رونده ، شامل : نیلوفر و کدوی زینتی .

نهم ـ گیاهان حصاری که از آن جمله است شمشاد و برگ نو.

دهم ـ گلهای خانه ای . علاوه بر انواع گلهای یاد شده بعضی انواع گلها نیز اختصاصا” در گلخانه باغ ارم نگهداری و پرورش داده می شود . البته بعضی از گلها نیز علاوه بر پرورش در باغچه ها در گلخانه هم هست . گلهای گلخانه ای شامل انواع زیر است : کاغذی ، سینره ، حسن یوسف ، بگونیا ، شویدی ، گردی ، گیلاس زینتی ، فلفل زینتی ، فینیکس ، برگ انجیری و برگ بیدی .

حال اگر اینهمه گلهای زیبا را در پای درختان سرو ناز و انواع درختان دیگر و حاشیه جویهای آب تجسم نموده و طراوت و عطر دل انگیزی که فضای دلکش باغ را پر میکند بیاد آوریم می توانیم به اهمیت این باغ کم نظیر پی ببریم . اینها نمونه هائی از زیبائی ها و مناظر بدیع این باغ باصفا و جان نواز است و در هر گوشه و زاویه ای از اینگونه چشم اندازهای دلکش و روح بخش بسیار می باشد . 
 
100847934278
images (4)
baghe_eram1
images (3)
2807

درباره سید امین خسروی

من سید امین خسروی دانش آموخته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه ارومیه هستم و این تارنما رو جهت فراهم آوردن مرجعی برای دانشجویان رشته های منابع طبیعی و محیط زیست و کشاورزی با تاکید بر رشته های مرتع و آبخیزداری و جنگلداری برپاکردم. خوشحال میشم با ارائه نظراتتون و لینک ادرس ما در وبلاگ وسایتتون و ارسال پاورپوینت و تحقیقات کلاسیتون به ایمیل ما ،مارو در هر چه بهتر شدن سایت یاری کنید. ادرس ایمیل سایت: aminkhosravi1471@gmail.com

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

کد امنیتی مقابل را وارد نمایید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

رفتن به بالا